Czytasz: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w bazylice w Panewnikach

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w bazylice w Panewnikach

Wigilijny koncert z udziałem pary prezydenckiej już w piątek.

Bazylika ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach, znana w całym regionie dzięki budowanej co roku monumentalnej i słynącej z urody szopce, będzie w piątek scenerią koncertu, który TVP1 zaprezentuje w Wigilię wieczorem.

Według zapowiedzi organizatorów, udział w koncercie weźmie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a w kolędowym repertuarze wystąpią gwiazdy polskiej estrady, m.in. Maryla Rodowicz, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Rafał Brzozowski, Krzysztof Kiliański i zespół Pectus. Nie zabraknie też śląskich akcentów – zagra m.in. górnicza orkiestra.

- To wielkie wyróżnienie, jestem dumny, choć wcale o to nie zabiegaliśmy. Coś takiego w historii parafii może się chyba wydarzyć tylko raz. Obawiałem się trochę trudności organizacyjnych i one oczywiście są, ale doświadczamy również ogromnej życzliwości ze strony wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia – powiedział PAP proboszcz panewnickiej parafii pw. Św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP Króla o. Alan Rusek.

- Martwię się, bo w piątek przypada święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a z powodu koncertu msze będą się musiały odbywać w krypcie. Mam nadzieję, że parafianie to zrozumieją i okażą wyrozumiałość – dodał. Podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty na Śląsku prezydent Andrzej Duda weźmie też 7 grudnia udział w spotkaniu gwarków w siedzibie kopalni „Pniówek”, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA - informację o tym spotkaniu podała już Kancelaria Prezydenta RP.

W związku z koncertem i wizytą Pierwszej Pary franciszkanie musieli w tym roku przyśpieszyć budowę żłóbka, podziwianego co roku przez tłumy wiernych z całego regionu, tak by był gotowy na piątek. Uchodzi on za jedną z największych w Europie szopek budowanych wewnątrz świątyni. Tryptyk, zajmujący cały główny ołtarz i boczne nawy, ma 18 m wysokości, 32 m szerokości i 10 m głębokości. Centralna część żłóbka przypomina zawsze o istocie Bożego Narodzenia, przedstawiając Świętą Rodzinę. W bocznych nawach będzie można oglądać w tym roku scenę Zwiastowania oraz św. Józefa.

- Mam nadzieję, że dzięki prezentacji naszego żłóbka na ogólnopolskiej antenie przyjedzie do nas jeszcze więcej gości, w tym ci, którzy jeszcze naszego żłóbka nie widzieli – powiedział PAP o. Alan Rusek.

(PAP)

autor: Anna Gumułka

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje