Silesion.PL

serwis informacyjny

Już ponad 21 tys. mieszkańców zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Katowic

Stacjonarny Punkt Głosowania fot. UMK

Trwa intensywny okres głosowania w X edycji Budżetu Obywatelskiego Katowic, który potrwa do niedzieli, 24 września. To wyjątkowy moment, kiedy mieszkańcy miasta mają realny wpływ na to, jakie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Jak donosi Urząd Miasta Katowice, do tej pory w głosowaniu wzięło udział ponad 21,6 tys. mieszkańców.

Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę dostępną na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Katowic (bo.katowice.eu). W ramach tegorocznej edycji czeka aż 236 różnorodnych projektów, które podzielono na kategorie, aby ułatwić wybór mieszkańcom.

Maraton głosowania rozpoczął się 11 września o północy i cieszy się dużym zainteresowaniem. Wynik, który obecnie wynosi ponad 21,6 tys. oddanych głosów, to o ponad 3,2 tys. więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. To dowód na to, że mieszkańcy Katowic aktywnie uczestniczą w decydowaniu o przyszłości swojego miasta.

Jak podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic, głosowanie w Budżecie Obywatelskim to istotny element demokracji lokalnej, który pozwala mieszkańcom wpływać na rozwój miasta. Każdy, bez względu na wiek, może wziąć udział w głosowaniu i wybrać projekty, które uważa za ważne dla swojej dzielnicy czy miasta jako całości.

Aby zagłosować, wystarczy odwiedzić stronę internetową BO Katowice (bo.katowice.eu) i wybrać swoje ulubione projekty spośród tych dostępnych. Warto zaznaczyć, że w przypadku projektów lokalnych, mieszkańcy mogą głosować na zadania z jednej wybranej dzielnicy, niekoniecznie tej, w której mieszkają.

Jeśli ktoś jeszcze nie zagłosował, ma czas do 24 września, więc zachęcamy do udziału w tym demokratycznym procesie. To zaledwie kilka kliknięć w aplikacji, a każdy głos ma znaczenie. Głosowanie w BO to doskonała okazja, aby wspólnie decydować o kształcie naszego miasta.

Aktualnie najwyższa frekwencja jest w dzielnicach: Załęże (12,56%), Podlesie (10,13%) oraz Ligota-Panewniki (9,97%). Natomiast najwięcej osób zagłosowało z dzielnic: Ligota-Panewniki (ponad 2,7 tys.), Piotrowice-Ochojec (ponad 1,8 tys.) i Os. Tysiąclecia (1,8 tys.). Jednak pozostałe dzielnice cały czas mają szansę na wskoczenie do TOP 3 gwarantującego nagrodę za frekwencję. Obecne wyniki na pewno ulegną zmianie, a o nagrodzie za frekwencję mogą decydować nawet pojedyncze głosy. Dlatego warto zachęcać swoich bliskich i sąsiadów do udziału w głosowaniu, co może oznaczać dodatkowe środki dla dzielnicy w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Frekwencja w dzielnicach – stan na 16 września 2023 r., godz. 09:30

DZIELNICAPROCENT
1Załęże12,56
2Podlesie10,13
3Ligota-Panewniki9,97
4Murcki9,88
5Janów-Nikiszowiec9,81
6Os. Witosa9,79
7Os. Tysiąclecia9,06
8Bogucice8,67
9Koszuta silesion.pl8,38
10Piotrowice-Ochojec8,31
11Zarzecze8,04
12Dąbrówka Mała7,99
13Szopienice-Burowiec7,91
14Os. Paderewskiego-Muchowiec7,84
15Giszowiec7,46
16Zawodzie7,40
17Załęska Hałda/Brynów Zach.7,20
18Dąb6,84
19Śródmieście6,63
20Brynów/Os. Zgrzebnioka6,42
21Kostuchna5,48
22Wełnowiec-Józefowiec5,25

Instrukcja do głosowania znajduje się TUTAJ. W systemie głosowania automatycznie znajdują się wszyscy mieszkańcy zameldowani w Katowicach na pobyt stały lub czasowy w dniu 24 sierpnia 2023 roku. Pozostali mieszkańcy, którzy nie mają numeru PESEL bądź nie są zameldowani, mogą dopisać się do systemu głosowania w Punkcie Konsultacyjnym BO, w pok. 205 (II piętro), Rynek 13 (budynek posiada windę). W przypadku pytań bądź wątpliwości można również kontaktować się z Punktem pisząc pod adres: budzetobywatelski@katowice.eu lub dzwoniąc pod nr tel. 32 259 33 05 | 32 259 38 51 | 32 259 31 42.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreśla, że głosowanie w Budżecie Obywatelskim to istotny element demokracji lokalnej, który pozwala mieszkańcom wpływać na rozwój miasta. Każdy, bez względu na wiek, może wziąć udział w głosowaniu i wybrać projekty, które uważa za ważne dla swojej dzielnicy czy miasta jako całości.

Osoby, które potrzebują wsparcia przy oddawaniu głosu, mogą skorzystać z pomocy urzędników w Stacjonarnych Punktach Głosowania, które działają w wyznaczonych dniach od 11 do 24 września. Dokładne lokalizacje i godziny pracy tych punktów można znaleźć na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Katowic.

Warto dodać, że za wysoką frekwencję w głosowaniu przyznawane są bonusy finansowe dla trzech dzielnic z największym odsetkiem udziału mieszkańców w głosowaniu. W ubiegłym roku dzielnica Dąbrówka Mała zdobyła dodatkowe środki w wysokości 22 tysięcy złotych dzięki frekwencji wynoszącej ponad 23%. Obecnie najwyższa frekwencja odnotowana jest w dzielnicach Załęże, Podlesie i Ligota-Panewniki.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

7 thoughts on “Już ponad 21 tys. mieszkańców zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Katowic

  1. Wełnowiec na ostatnim (22)miejscu. Głosowało tylko 5,25%. Mieszkańcy niezainteresowani czy może aż tylu wynajmujących na osiedlu?

  2. Niektórzy mieszkańcy mogą po prostu nie zdawać sobie sprawy z istnienia Budżetu Obywatelskiego lub nie rozumieć, jakie korzyści mogą wyniknąć z aktywnego uczestnictwa w nim.

  3. Niektórzy mogą postrzegać głosowanie jako proces zbyt skomplikowany lub niezbyt istotny w swoim życiu codziennym. Mogą nie czuć potrzeby wpływania na kształt swojej dzielnicy.

  4. Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną, co może stanowić barierę dla niektórych mieszkańców, zwłaszcza dla osób starszych lub tych, którzy nie są zaznajomieni z technologią.

  5. Ludzie myślą, że ich pojedynczy głos nie ma znaczenia lub że wynik głosowania jest już przesądzony, więc nie warto tracić czasu na udział.

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024