Czytasz: We wtorek w Katowicach zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji

We wtorek w Katowicach zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji

Nabożeństwo reformacyjne, kończące obchody Roku Reformacji, zostanie odprawione we wtorek w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

W uroczystości, która odbędzie się 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, weźmie udział prymas Polski abp Wojciech Polak.

- Będzie to nabożeństwo luterańskie, ale z udziałem gości ekumenicznych. Będziemy świętować dziękczynienie; będziemy mówić o pokucie i o tym, że musimy składać wspólne świadectwo jako chrześcijanie wobec świata - powiedział PAP w poniedziałek biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.

W nabożeństwie udział zapowiedzieli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolici katowicki, wrocławski i częstochowski: abp Wiktor Skworc, abp Józef Kupny i abp Wacław Depo, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Adam Malicki, a także przedstawiciele kościołów polskokatolickiego czy prawosławnego.

Kazanie ma wygłosić biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

Nabożeństwo, po którym odbędą się koncert na wyremontowanych niedawno organach oraz wmurowanie kapsuły czasu dokumentującej m.in. wydarzenia Roku Reformacji, będzie zwieńczeniem szeregu wydarzeń i inicjatyw organizowanych przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w całym kraju. O wydarzeniach tych – w skali regionu – bp Niemiec opowiadał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej

- Rok reformacji ma służyć temu, ażeby społeczeństwu na nowo uświadomić, że luteranie są tutaj od wieków, ale też pokazać to dziedzictwo, wkład wniesiony na różnych polach. A z drugiej strony, żeby jak gdyby dowartościować ewangelików, wobec różnych wypowiedzi, czasem z najwyższych gremiów, że może się wydawać, że jesteśmy jakimś tutaj obcym ciałem, a przecież tak nie jest - zaakcentował bp Niemiec.

Zaznaczył, że luteranie są rozproszeni, są diasporą – chociażby w 300-tysięcznych Katowicach jest ich około tysiąca. - Natomiast pola działania, które każda parafia stara się podejmować, są bardzo duże – czy to chodzi o kulturę, czy to diakonię, czy składanie takiego świadectwa - podkreślił.

Wymieniając działania organizowane w Roku Reformacji (w diecezji katowickiej pod hasłem "Śląskie pełne reformacji") bp Niemiec wskazywał m.in. na ich szerszy oddźwięk czy też trwałe ślady. Mówił też o zaangażowaniu lokalnych samorządów czy samorządowych instytucji kultury, w siedzibach których odbywały się np. wystawy (m.in. kilka w Bibliotece Śląskiej) i konferencje. Następstwem konferencji skierowanej do nauczycieli regionalistów był konkurs na film dla młodzieży szkolnej i licealnej.

- W minionym tygodniu byliśmy na podsumowaniu i oglądaliśmy dziesięciominutowe filmy - bardzo dobre - ocenił bp Niemiec, wskazując m.in. na reportaż z ponownego poświęcenia przeniesionego niedawno do chorzowskiego skansenu ewangelickiego drewnianego kościółka z Bytomia-Bobrka. Nabożeństwa w kościółku mają odbywać się od wiosny do jesieni – co miesiąc.

Płytę "Solus Christus" wydał i promował na koncertach zespół "Śląsk", "Wielką mszę h-moll" Jana Sebastiana Bacha zaprezentowała Filharmonia Śląska (w grudniu br. wystąpi jeszcze z "Oratorium na Boże Narodzenie" J.S.Bacha); koncert reformacyjny (wraz z odsłonięciem tablicy upamiętniającej znanych katowiczan wyznania luterańskiego) dał zespół śpiewaków Camerata Silesia.

W Katowicach odbył się też pierwszy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Ewangelickich – z kilkunastoma uczestniczącymi chórami, nie tylko ewangelickimi (wydarzenie mające prezentować pieśni ewangelickie czy kompozytorów ewangelickich ma być kontynuowane w kolejnych latach).

Trwające od października ub. roku ogólnopolskie obchody Roku Reformacji zwieńczyły pod koniec października centralne uroczystości w Warszawie, nad którymi patronat objął prezydent Andrzej Duda. W ich programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim (ok. 38 tys. wiernych). Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Anna Małecka

Czytaj więcej