Czytasz: Śląsko-małopolskie zastąpi śląskie?

Śląsko-małopolskie zastąpi śląskie?

Członkowie Beskidzkiego Domu chcą zmiany nazwy województwa. Nie tylko oni.

10 stowarzyszeń zrzeszających Małopolan, w tym, górali żywieckich, krakowiaków zachodnich, Zagłębiaków i mieszkańców Częstochowy popiera inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego. 

- Nie róbmy z Zagłębiaków czy górali żywieckich na siłę Ślązaków. Mają swoją odrębną historię. Dajmy im szasnę bycia dumnymi z tego, że są na ziemi swoich ojców - mówi Silesion.pl Andrzej Nycz, prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

- Spora część województwa śląskiego, to historycznie małopolska. Ta inicjatywa ma to odzwierciedlić. Mówienie, że województwo śląskie jest Śląskiem to przekłamanie. Upominamy się o prawdę historyczną - dodaje Jarosław Zięba z Niezależnych.BB

Członkowie Stowarzyszenia Beskidzki Dom uważają, że województwo śląsko-małopolskie byłoby sprawiedliwą nazwą. To uwzględnienie faktu, że około połowę obecnego województwa śląskiego stanowią ziemie regionu jakim jest Małopolska. Gotowa petycja zostanie złożona w środę.  Skierowana jest do władz samorządowych, wojewody i prezydenta. Trafi zarówno do władz woj. śląskiego, jak i małopolskiego. 

- Połowa Bielska-Białej to część Śląska Cieszyńskiego, druga połowa to część Małopolski. Tak to ukształtowała historia. Nie chodzi o tworzenie województw zgodnych z regionami historycznymi - mówi Andrzej Nycz i podaje przykład naszych południowych sąsiadów. - Skrawek Moraw to tylko część kraju śląsko-morawskiego. Mimo to Czesi nie mają z tym problemu. W naszym województwie mamy podział „pół na pół”. Tymczasem przeciwnicy naszej propozycji rozdzierają szaty broniąc teoretycznego Śląska - dodaje.

Nie chodzi tylko o nazwę. Zmianie miałoby ulec także godło. Nie ma jeszcze gotowego projektu. Inicjatorzy nie wykluczają połączenia śląskiego orła z małopolskim, podobnie jak już to uczynił powiat bielski. 

- Musimy się zastanowić nad kluczowymi rzeczami. Mieć perspektywę tego, co współtworzymy, z czego wyrastamy, co będzie dziedzictwem następnych pokoleń. Sama część śląska województwa ma bardzo silną identyfikację. Przełóżmy to na drugą stronę. Te części województwa, które nigdy nie były częścią Śląska są na siłę Śląskiem nazywane. Twórzmy to województwo partnersko, bez przesuwania granic - zaznacza Andrzej Nycz.

Inicjatorzy akcji nie kryją, że ich projekt ma niepewne szanse powodzenia. 

- Nie mamy złudzeń do tego, że politycy jedni staną w kontrze, inni będą się bali stanąć po naszej stronie. Jednak warto próbować nawet gdyby teraz to był tylko początek dyskusji - podkreśla Nycz.

 

Czytaj więcej