Silesion.PL

serwis informacyjny

Zapowiedź: 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. Kierunek GZM, Kierunek Integracja

Kierunek GZM, Kierunek Integracja – trzy nieszablonowe mikrowyprawy, muzyczna podróż po krajach Unii Europejskiej i autobus Transport GZM w zupełnie nowej roli. Tak będziemy świętować w GZM 20-lecie Polski w Unii Europejskiej.

30 kwietnia to okazja do świętowania na katowickim rynku. W specjalnie wydzielonej strefie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Miłośnicy zrównoważonego transportu i najmłodsi będą mogli poczuć się jak kierowca wielkiego autobusu, zobaczyć świat z perspektywy kabiny i dowiedzieć się, jak to jest prowadzić taki pojazd. Autobus, który będzie bohaterem święta, jest o tyle wyjątkowy, że został zakupiony dzięki środkom europejskim. Jest nim Solaris Urbino 12 IV generacji, z floty PKM Świerklaniec. Oczywiście w barwach Transport GZM.

W naszej strefie znajdzie się scena, a  na niej muzyczna podróż po Unii Europejskiej, w wykonaniu młodzieży GZM. Różne szkoły, różne pomysły, różne kraje. Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry …. i młodzi, fantastyczni ludzie, brawo dla nich.

Pieszo, rowerem lub tramwajem

Będzie to także wyjątkowa odsłona znanego już festiwalu mikrowycieczek, Kierunek GZM. Ze znajdującego się w strefie Przystanku GZM we wtorek wyruszą trzy mikrowyprawy:

 • Katowicka moderna. Architektura na skalę nowoczesnej Europy – wycieczka rowerowa na Metrorowerze (rowery dostępne będą za darmo w strefie). Start wycieczki: godz. 15:00.
 • Europejskie Katowice. Ciekawostki o powstaniu największych współczesnych inwestycji w Katowicach. Start wycieczki: godz. 17:00.
 • Z Katowic po Nobla – opowieść o Marii Goepert-Mayer. Start wycieczki: godz. 17:00.

Zapisy na wycieczki przyjmuje mailowo katowickie Centrum Informacji Turystycznej: katowice@silesia.travel. Ilość miejsc jest ograniczona, więc polecamy się spieszyć z zapisami. Udział bezpłatny.

Ponadto 30 kwietnia i 1 maja na wybrane kursy linii tramwajowych nr 0 i 6, przejeżdżające przez katowicki rynek, wyjedzie specjalny, rocznicowy tramwaj. Pobierając specjalny kupon, można nim podróżować bezpłatnie. 

Zapraszają: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Śląski Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Katowice.

Kierunek Europa – muzyczna podróż po Europie w wykonaniu młodzieży z GZM

 • 10:00 Otwarcie wydarzenia
  [Marek Wójcik, Wojewoda Śląski, Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu GZM, Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty]
 • 10:15 Europa jest prosta. Kwadrans z Janem Olbrychtem, eurodeputowanym
 • 10:30 Muzyczno-słowna opowieść o spotkaniu z Czechami
  [Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie]
 • 11:00 Przedstawienie teatralne w języku niemieckim Spielst du mit mir? Na podstawie książki Beate Botor
  [Szkoła Podstawowa nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej]
 • 11:30 Teatralno-muzyczny happening Italia wczoraj i dziś, czyli jak to było, jak nas w Unii Europejskiej nie było i jak jest teraz
  [III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu]
 • 12:00 Francuska muzyka. Utwory instrumentalne Happy Day in Paris i Festine
  [III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach]
 • 12:30 Poznajemy Hiszpanię
  [X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach]
 • 13:00 Przegląd węgierskich klasyków – m.in. Dziewczyna o perłowych włosach, Czardasz Vittorio Monti, taniec folkowy
  [V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława  Staszica w Sosnowcu]

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024