Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak zmieniły się ceny warzyw w ciągu ostatniego miesiąca oraz roku? Jest taniej i… drożej

Wraz z nadejściem wiosny rośnie popyt na warzywa i nowalijki. Czy tegoroczne ceny są równie wysokie, jak w zeszłym roku? Jak zmienił się cennik w warzywniakach i alejkach sklepowych w ciągu ostatniego miesiąca? Oto pakiet rzetelnych informacji prosto z paragonów dodanych do popularnej aplikacji zakupowej. Jedno jest pewne: jest zarówno drożej, jak i taniej!  

PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów. Anonimowe dane z paragonów dostarczają nam obiektywnych informacji na temat realnych cen produktów czy chociażby trendów zakupowych. W najnowszym badaniu sprawdziliśmy, co zmieniło się w cenniku warzyw w ciągu ostatniego miesiąca, a także roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W obu przypadkach różnice w cenach są znaczące – dodaje. 

W celu uzyskania miarodajnych wyników porównane zostały analogiczne okresy: 1-15 marca i 1-15 kwietnia 2024 roku oraz 1-15 kwietnia 2023 i 2024 roku. 

W badaniu przeanalizowano średnie ceny takich warzyw jak: kapusta biała (kg), ogórek zielony (kg), ziemniaki (kg), kalafior (szt.), marchew (kg), brokuły (szt.), cebula żółta (kg), burak, sałata lodowa (szt.), rzodkiewka (pęczek) oraz włoszczyzna (pęczek).  

Co zatem o cenach warzyw mówią paragony? Na początek warto porównać aktualne ceny z tymi sprzed miesiąca.  

Jeden miesiąc i ok. 4 proc. drożej 

Porównując dane z pierwszych dwóch tygodni marca i kwietnia bieżącego roku, okazuje się, że większość poddanych analizie warzyw w ciągu ostatniego miesiąca podrożała. Największy wzrost cen dotyczy włoszczyzny – pęczek tego zestawu warzyw podrożał o ok. 1 zł. Średnia cena rzodkiewki wzrosła natomiast o 57 gr/pęczek, a sałaty lodowej o 50 gr/szt. Także burak, cebula żółta, marchew, kalafior i brokuły odnotowały umiarkowane podwyżki.  

W badaniu widać także pozytywne akcenty: część warzyw w ciągu ostatniego miesiąca potaniała. Największe spadki cen zauważyliśmy w przypadku białej kapusty (ok -66 gr/kg) i ogórków zielonych (ok. -62 gr/kg). Średnio o 10 gr mniej zapłaciliśmy także za kilogram ziemniaków. 

Ostatecznie średnia cena za koszyk warzyw wzrosła o ok. 4 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. 

Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

A jak przedstawia się cennik warzyw w ujęciu rocznym? W tym przypadku jest spore zaskoczenie!  

Tegoroczne warzywa tańsze niż w 2023 r.  

Zupełnie inaczej przedstawiają się ceny w ujęciu rocznym, gdyż zdecydowana większość warzyw jest w tym roku tańsza niż w roku ubiegłym.  Największy spadek w cenie odnotowaliśmy w przypadku ogórków. Za kilogram tego warzywa zapłacimy obecnie o ok. 2,39 zł mniej niż w kwietniu 2023 r.  Zauważalne obniżki dotknęły również cebulę, której średnia cena zmniejszyła się o 1,42 zł/kg oraz białą kapustę ze spadkiem wynoszącym ok. 1,30 zł/kg.  Mniejsze, lecz wciąż zauważalne obniżki cen dotyczą marchwi (ok. -51 gr), kalafiora (ok. -35 gr), buraków (ok. -33 gr), brokułów (ok. -30 gr), ziemniaków (ok. -22 gr) i sałaty lodowej (ok. -9 gr).  

Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie mieliśmy tak optymistycznych wieści. W skali roku, aż 9 z 11 przeanalizowanych przez nas warzyw staniało. Spośród ujętych w badaniu produktów podrożały zaledwie dwie pozycje: włoszczyzna i rzodkiewka. Wzrost cen jest jedynie symboliczny i w obu przypadkach wnosi około 25 groszy komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. Kupując wszystkie ujęte w badaniu warzywa, w tym roku zapłacimy o 10 proc. mniej niż w kwietniu 2023 roku – dodaje. 

Szczegóły zostały ujęte w poniższej tabeli. 

Z badania przeprowadzonego przez ekspertów z aplikacji PanParagon wynika, że choć w ostatnim miesiącu ceny warzyw poszły w górę, to w skali roku obserwujemy znaczące oszczędności. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024