Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejny etap remontu historycznego budynku przy ul. Gliwickiej 4 w Katowicach

Elewacja na ul. Gliwickiej 4 w Katowicach fot. KAW

Remont budynku, w którym mieszkał Wojciech Korfanty wchodzi w kolejny etap. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach ogłosił przetarg na roboty budowlane wewnątrz kamienicy przy ul. Gliwickiej 4, która wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.

– Kamienica przy ul. Gliwickiej 4 to jeden z wielu budynków w Katowicach, które zapisały się w historii miasta. Na liście jego byłych mieszkańców znajdziemy m.in. Wojciecha Korfantego, który razem z żoną i dziećmi zajmował przez 7 lat jedno z mieszkań w budynku frontowym. Z biegiem lat kamienica przechodziła kolejne rozbudowy, między innymi pnąc się w górę poprzez dodanie kolejnej kondygnacji. W zeszłym roku zakończyły się prace pierwszego etapu remontu. Budynek odzyskał dawny blask i zyskał bardziej reprezentacyjny wygląd zewnętrzny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Teraz idziemy dalej i przeprowadzimy kompleksowy remont wnętrz, choć nie tylko, dzięki czemu cała kamienica będzie nie tylko dobrze wyglądać ale również stanie się komfortowym miejscem do życia – dodaje prezydent. 

Remont od piwnicy do poddasza

W ramach prac wykonane zostaną maszynowe tynki cementowo-wapienne na ścianach w lokalach mieszkalnych, zamontowane ścianki działowe, okładziny przewodów kominowych i pionów wody i kanalizacji, a także sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych. Remont przejdą m.in. piwnice i poddasze. Zamontowane zostaną oprawy oświetleniowe. W lokalach mieszkalnych, piwnicy i na poddaszu wykonana zostanie instalacja elektryczna.

– By jeszcze bardziej poprawić energooszczędność obiektu zdecydowaliśmy się też – podobnie jak w innych remontowanych aktualnie kamienicach – na wymianę oświetlenia. W częściach wspólnych zostaną zamontowane oprawy LED – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. – Wykonawca zamontuje ponadto instalację zbiorczą TV-SAT oraz dzwonki i domofony – dodaje dyrektor.

Na tym nie koniec prac. Przeprowadzony zostanie także remont bramy wjazdowej na podwórze. Ten etap prac obejmuje uzupełnienie brakującego docieplenia oraz wykonanie nawierzchni. Ponadto zostaną przebudowane schody wejściowe do klatki schodowej i lokali mieszkalnych a także w piwnicy budynku frontowego i oficyny. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 6 maja. Kwota, jaką KZGM planuje przeznaczyć na zadanie to prawie 3 mln zł. Wykonawca na realizację prac będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Dekoracyjna elewacja

Najbardziej efektownym elementem tej części remontu będzie wykonanie dekoracji na gzymsie koronującym elewację frontową – tu konieczne jest działanie zgodne z zaleceniami konserwatora zabytków. To kontynuacja prac z pierwszego etapu inwestycji, gdy odnowiona została elewacja.

W poprzednim etapie budynek został poddany termomodernizacji, wymieniono drzwi zewnętrzne i część okien, a także wyremontowano dach. Prace dotyczyły również lokali mieszkalnych – dostosowano je do współczesnych standardów – m.in. wykonano brakujące łazienki, a część z mieszkań podzielono na mniejsze. Dzięki temu kamienica po remoncie będzie posiadała 19 mieszkań od 1-pokojowych do 5-pokojowych, przy czym najwięcej jest tych 3- i 4-pokojowych. Łączna wartość prac zrealizowanych w ramach pierwszego etapu wyniosła ponad 6,3 mln zł.

Projekt wyglądu elewacji zewnętrznej kamienicy przy ul. Gliwickeij 4 w Katowicach

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024