Czytasz: Chopin ominie Katowice, ale nie Brzeszcze

Chopin ominie Katowice, ale nie Brzeszcze

Pociąg z Warszawy do Wiednia pojedzie przez miasto premier Szydło. Ominie miasta Śląska i Zagłębia.

„Chopin” łączy Katowice z Warszawą i z Wiedniem. Jest pierwszym w ciągu dnia pociągiem do stolicy i zarazem ostatnim, którym można na Śląsk wrócić. Jednocześnie łączy mieszkańców naszego regionu z południowymi sąsiadami. Nocny „Chopin” z Katowic jedzie do Pragi i przez Bratysławę do Wiednia. Jednak tylko do 10 grudnia.

PKP Intercity zmienia trasę popularnego pociągu „Chopin”. Ten pojedzie przez Kraków i… Brzeszcze. Miasteczko, którego burmistrzem była obecna premier Beata Szydło.

- Zgodnie z ustaleniami z przewoźnikami zagranicznymi od grudnia br. pociąg IC Chopin będzie kursował ze zmienioną trasą przez Kraków, a nie Katowice jak dotychczas - czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Oficjalnie zmiana ma nastąpić na wniosek czeskiego zarządcy infrastruktury kolejowej SŽDC. Powodem mają być problemy z łączeniem wagonów na stacji Bohumin. Radości nie kryją mieszkańcy Brzeszcz.

- Nasza inicjatywa zapewnienia postoju pociągów Intercity okazała się słuszna. Świadczyć o tym może fakt, iż przed dwoma tygodniami z pociągu IC Cracovia w Brzeszczach wysiadły 4 osoby, a odjechało nim aż 6 osób - piszą na swoich stronach członkowie stowarzyszenia Brzost.

Brzeszcze-Jawiszowice jak Włoszczowa.

Brzeszcze zamieszkuje niecałe 12 tys. osób, Włoszczową - 11 tys. Na stacji Włoszczowa-Północ pociągi zatrzymują się od 2006 roku dzięki ówczesnemu wicepremierowi rządu PiS Przemysławowi Gosiewskiemu. Teraz podobną rolę przejmuje stacja Brzeszcze Jawiszowice. Chociaż PKP uzasadnia zmiany kwestiami ekonomicznymi, nie zmienia to faktu, że ze swojego domu w Przecieszynie premier Beata Szydło na stację w Brzeszczach może dojechać w niecałe siedem minut. Mieszkańcom Katowic dojazd zajmie nieco ponad 45 minut.

Czytaj więcej