Czytasz: Dobrze(ń) już było, czyli wojna o miedzę

Dobrze(ń) już było, czyli wojna o miedzę

Zmiana granic okręgów wyborczych (a to właśnie się w Opolu dokonało) to cholernie groźny precedens. Po „cudach nad mapą” może się okazać, że w ręce ludzi Prezesa idą nawet dotychczasowe bastiony Platformy. Gra warta świeczki.

Opolski „dramat w trzech aktach” jest dużo poważniejszą rozgrywką niż się pozornie wydaje. Toczy się na kilku płaszczyznach i jest bitwą o to, czy państwo może być własnością jednej partii.

Na pierwszym, podstawowym poziomie, to bój o kasę. 40 milionów z podatku płaconego przez Elektrownię Opole wędrowało dotąd do kasy małej gminy o wielkiej nazwie, czyli do Dobrzenia Wielkiego. Gminy, o zgrozo, współrządzonej przez Niemców. Właściwie przez Mniejszość Niemiecką, legalną, mającą swoich posłów w sejmie, no ale jednak z natury podejrzaną. To wielka kasa, więc nagłe przekazanie jej do rządzonego przez Solidarną Polskę (czyli prawie-PiS) Opola, to gwiazdka z nieba.

Druga rozgrywka toczy się bardziej subtelnie. Do Rady Miejskiej Opola wchodzą nowi ludzie. Można ich próbować kupić, nakłonić do współpracy, postraszyć albo próbować zmanipulować. O wsparciu i pomocy w następnej kampanii nawet nie wspomnę. Nie PiS jedyny to robi, z lubością próbują tej zabawki wszystkie partie, ale fakt, ludzie Kaczyńskiego są w tym najlepsi. Może się zatem okazać, że po następnych wyborach PiS będzie miał już na opolszczyźnie dużo mocniejszą armię.

Po trzecie, zmiana granic okręgów wyborczych (a to właśnie się w Opolu dokonało) to cholernie groźny precedens. Jest wręcz zaproszeniem do takiego manipulowania okręgami, by wziąć w wyborach gminy, do tej pory będące poza zasięgiem PiS. Dziś Opole, za chwilę inne miasta. Po „cudach nad mapą” może się okazać, że w ręce ludzi Prezesa idą nawet dotychczasowe bastiony Platformy. Gra warta świeczki, więc na bank Nowogrodzka w nią zagra.

Jest jeszcze jeden groźny element tej układanki. Otóż w sprawie zmiany granic, w gminach odbyły się konsultacje. W Dobrzeniu Wielkim nawet referendum. Wszędzie wzięto pod uwagę głos ludzi. W Dobrzeniu nie.

Czytaj więcej