Czytasz: Jutrznia na Hałdzie
Będą świętować Zmartwychwstanie z widokiem na Katowice.

Studenci z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Gniazdo” organizują poranne wejście na Hałdę wełnowiecką. Chcą w Wielkanocny poranek o wschodzie słońca wspólnie odmówić Jutrznię. Plan działań jest następujący: o 4:55 spotykają się pod kościołem dominikanów przy ul. Sokolskiej 12 ci, którzy chcą iść pieszo na Hałdę. Trasa liczy ok. 3,5 km. Wszyscy, którzy chcą podjechać samochodem, powinni się pojawić o 5:35 na parkingu pod Hałdą. O 5:40 będzie wspólne wejście na szczyt i modlitwa.

Tutaj jest trasa dościa z ul. Sokolskiej na Hałdę.

Po Jutrzni, studenci zachęcają do wspólnej rozmowy i świętowania. Proszą, by wziąć ze sobą jedzenie (ciasto, jajka, kiełbasę, sałatkę, herbatę). Tym, którzy mieszkają daleko i mogą mieć problem z tak wczesnym dotarciem na miejsce, bądź chcą przeczekać do Jutrzni po uroczystościach wielkosobotnich, mogą przenocować w salkach DA. Ważne, by taką chęć zgłosić wcześniej. Szczegóły znajdują się na Facebooku.

Wigilia paschalna z procesją

Wiele kościołów organizuje w sobotni wieczór uroczystą Wigilię Paschalną ze świecami i odnowieniem przyrzeczenia chrztu. Franciszkanie z bazyliki panewnickiej mówią o niej:

„Matka wszystkich wigilii. Tak jak Hebrajczycy czuwali w nocy oczekując przyjścia Pana, aby ich wyzwolił z niewoli faraona, tak my oczekujemy powtórnego przyjścia naszego Pana”.

Kończą procesją rezurekcyjną o północy i radością z wydarzeń Wielkiej Nocy.

Taką uroczystość organizują m.in. franciszkanie z Panewnik czy katowicka Archikatedra. Msza rezurekcyjna odbywa się w niedzielę Zmartwychwstania o 6 rano. Jednak obecnie, kościół w Polsce odchodzi od odprawiania procesji rezurekcyjnej rano.

Czytaj więcej