Czytasz: ArcelorMittal zmodernizuje system odpylania w dąbrowskiej stalowni

ArcelorMittal zmodernizuje system odpylania w dąbrowskiej stalowni

Inwestycja, służąca m.in. poprawie jakości powietrza w regionie, będzie gotowa w drugiej połowie 2018 r. Moc odpylania wzrośnie trzykrotnie.

Dziś oficjalnie zainaugurowano inwestycję. Jak podał inwestor, modernizacja systemu odpylania to jeden z projektów ArcelorMittal Poland służących osiągnięciu zgodności z wymogami unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), która zacznie obowiązywać w Polsce w końcu 2018 r.

- Cieszę się, że zapowiadana od lat inwestycja wreszcie staje się faktem. Wierzę, że uruchomienie zupełnie nowego sytemu odpylania stalowni zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, a efekty jego działania odczują przede wszystkim mieszkańcy Dąbrowy Górniczej - ocenił w piątek wiceprezydent miasta Marcin Bazylak.

Nowy system odpylania 

Obecnie w dąbrowskiej stalowni pracuje jeden układ odpylający, który obejmuje większość procesów. Rozpoczynająca się właśnie inwestycja przewiduje stworzenie dwóch układów odpylania - powstanie nowa odpylnia dla samych trzech konwertorów (czyli urządzeń, w których powstaje płynna stal), a istniejący układ będzie zmodernizowany - obejmie on pozostałe operacje produkcyjne, m.in. proces odsiarczania surówki żelaza. W efekcie moc odpylania zwiększy się trzykrotnie.

- Modernizacja systemu odpylania dąbrowskiej stalowni pozwoli nam nie tylko dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko – zapewnił dyrektor generalny i wiceprezes ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck.

Powierzchnia filtracyjna nowej odpylni wyniesie ok. 32 tys. m kw. - to powierzchnia odpowiadająca wielkości ponad czterech boisk piłkarskich. Na system złoży się 8,1 tys. worków filtracyjnych; ułożone obok siebie miałyby długość ok. 64 km - to odległość z Dąbrowy Górniczej do Częstochowy.

Po zakończeniu inwestycji wielkość emisji pyłów nie przekroczy 10 miligramów na nanometr sześcienny, co jest zgodne z tzw. konkluzją BAT (dotyczącą najlepszych dostępnych technik).

W zakres projektu wchodzi też instalacja tzw. okapów poddachowych, które będą zamontowane na wysokości ok. 40 metrów. Pozwoli to na wyeliminowanie "niezorganizowanej emisji pyłowej" znad hali konwertorów - chodzi o ewentualną niekontrolowaną emisję pyłów do atmosfery, dokuczliwą dla lokalnej społeczności.

System odpylania stalowni to jedna z kilku inwestycji środowiskowych, realizowanych obecnie w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland - modernizowane są systemy odpylania dwóch taśm spiekalniczych (nr 1 i 3). Również działająca w pobliżu huty elektrociepłownia Tameh (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i koncernu energetycznego Tauron) realizuje duży projekt środowiskowy - budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Łączna wartość wszystkich tych przedsięwzięć przekracza 700 mln zł.

Autor: Marek Błoński

Edytor: Dorota Kazimierczak

Czytaj więcej