Czytasz: Zobaczyć muzykę
Melomani, którzy wezmą udział w piątkowym koncercie Filharmonii Śląskiej w Katowicach będą mogli dźwięki nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć ich wyobrażenie.

Artyści przygotowali audiowizualną interpretację utworu "La Création du monde" Dariusa Milhauda. 

Twórcami animacji są brytyjscy plastycy z University for the Creative Arts w Canterbury. Bezpośrednio przed koncertem zaplanowano spotkanie m.in. z Philem Gommem, nauczycielem akademickim tejże uczelni i liderem kierunku Sztuka Animacji Komputerowej.

Darius Milhaud (1892-1974) to francuski kompozytor, którego muzyczne zainteresowania krążyły także wokół jazzu. Kiedy poproszono go o napisanie baletu, którego tematem było stworzenie świata oparte na folklorze afrykańskim, zbudował zespół instrumentalny na wzór tych, jakie słyszał w Nowym Jorku. Jak ocenił Leonard Bernstein, „Stworzenie świata” okazało się nie flirtem, ale prawdziwym romansem z jazzem.

Niezwykłe "Stworzenie świata"

Jednocześnie utwór jest mocno zakorzeniony w tradycji europejskiej – zaczyna się od preludium i fugi. Co ciekawe, jak podano, motyw liryczny, który pojawia się w utworze, wydaje się być zaczerpnięty z "Błękitnej rapsodii" Georga Gershwina, jednak premiera "La Création du monde" odbyła się zanim powstał klasyk Gershwina.

Ten niezwykły utwór w niecodziennej audio-wideo interpretacji dopełnią w programie Gloria Francisa Poulenca z udziałem Ewy Biegas i III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena.

Ten jedyny jego koncert w tonacji molowej o wyraźnie symfonicznym charakterze i niemal wojskowej rytmice, w którym Beethoven wkracza na szlak późniejszych śmiałych przejść tonacyjnych, usłyszymy w interpretacji zdobywcy II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Jakuba Kuszlika. Orkiestrę w utworach Dariusa Milhauda i Francisa Poulenca poprowadzi Miłosz Kula, a w koncercie Ludwiga van Beethovena – prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

Utwór Milhauda w niecodziennej, audiowizualnej interpretacji dopełnią podczas koncertu kompozycje Francisa Poulenca (solowe partie w "Glorii" wykona sopranistka Ewa Biegas) oraz Ludwiga van Beethovena, którego III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 wykona Jakub Kuszlik. Orkiestrę w utworach Milhauda i Poulenca poprowadzi Miłosz Kula, a w koncercie Ludwiga van Beethovena – prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

Koncert - organizowany w ramach europejskiego projektu "An Orchestra Network for Europe - ONE is more" - poświęcony jest pamięci wieloletniego dyrektora Filharmonii Śląskiej prof. Karola Stryji (1915-98).

Koncert odbędzie się 27 stycznia o godz. 19:00.