Silesion.PL

serwis informacyjny

Chudy Wawrzyniec: tu rodzą się legendy

Szczupła sylwetka, wyżyłowana łyda, zarost na twarzy, trochę nieobecny, dziki wzrok, rozwichrzone włosy, tatuaże na obu ramionach. Błota się nie boi, burzy się nie boi. W górach jest u siebie. Legenda głosi, że przemyka gdzieś po szlakach, zazwyczaj samotnie. Chudy Wawrzyniec. W 2012 zainspirował powstanie ultramaratonu w Beskidzie Żywieckim.

Chudy Wawrzyniec narodził się z lokalnej tradycji czczenia pamięci Św. Wawrzyńca, męczennika, który zginął w ogniu. Imieniny Wawrzyńca przypadają 10 sierpnia. Mieszkańcy okolicy palą w tym dniu wielkie, strzelające w niebo ogniska zwane Hudami. A biegacze spotykają się na szlakach, by świętować w swoim stylu – na biegowo.

Chudy to nie jest zwykły bieg. To wyzwanie. Takie, do którego powinno się podejść z pokorą. Takie, które na długo pozostaje w sercu. Takie, o którym można opowiadać dzieciom i wnukom, tworząc… legendy.

Tegoroczna edycja będzie już trzynastą. Na trasie z Rajczy do Ujsoł pobiegnie 900 osób. Do wyboru 50, 80 lub 100 km. Będzie też towarzysząca Chudemu – Mała Rycerzowa oraz Muńcul Vertical, które zaplanowano na 11 sierpnia.

Chudy Wawrzyniec 50+

Najkrótsza z tras Chudego to dystans 50+, a dokładnie 52 km. Został wymyślony jako bieg dla początkujących ultrasów oraz dla tych, co to po prostu kochają góry, ale nie mają zamiaru stresować się podczas biegu czasem, tempem, miejscem na mecie. Możliwe to dlatego, że limit czasu na pokonanie trasy to aż 16 godzin – dokładnie tyle, ile jest założone na przebiegnięcie 80 i 100 km. 

Przewyższenia czekające na trasie to +2525/-2475 m. Dużo? Mało? Tak, w sam raz. Najwyższy szczyt to Wielka Racza (1236 m n.p.m.), na którą trzeba wbiec/wejść dokładnie w połowie trasy – na 26 km biegu. Trudność, której nie można pominąć, to fakt, że na dystansie 52 km jest tylko jeden punkt odżywczy – zlokalizowany w Schronisku na Przegibku – to już 37. km trasy. Chwilę później trzeba podjąć decyzję. Wielka Rycerzowa to miejsce rozejścia tras. Możesz skręcić w lewo – w kierunku mety. Druga opcja – ruszyć dalej wzdłuż granicy ze Słowacją, co oznacza że piszesz się na dłuższy wysiłek – wybierasz trasę 80+ a może i 100+.

Chudy Wawrzyniec 80+ 

Klasyk. Ponad 82 km i przewyższenia + 3825/-3775 m. Na trasie jest wszystko. Błoto, korzenie, kamienie, trawy. Rzucający na kolana Oszust. Kultowa Rysianka. Najwyższy punkt na trasie to Hala Lipowska – 1324 m n.p.m. Ile punktów odżywczych? Dwa. Pierwszy – wspólny dla wszystkich trasy – na Przegibku. Drugi – tuż przy przejściu granicznym ze Słowacją – na Przełęczy Glinka (58. km biegu). Trzeba mieć sporo zdrowia, by nieść ze sobą na plecach spory zapas wody i jedzenia, które mają wystarczyć na długie odcinki między punktami. Albo nie bać się wody ze strumieni.

Kolejny ważny moment na trasie to Trzy Kopce. Znów czas na decyzję – biegniesz w kierunku Rysianki i dalej do mety, czy bierzesz sobie za cel ukończenie „setki”. Uwaga – nie każdy może na trasę 100+ polecieć – trzeba być na Trzech Kopcach w założonym przez organizatorów limicie. Wszystko dlatego, że ostateczny limit na mecie to 16 godzin – bez względu na dystans.

Trasa 80+ to arena zmagań najlepszych ultrasów w kraju, którzy powalczą tutaj o Mistrzostwo Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie.

Chudy Wawrzyniec 100+

Jak ktoś zna okolice, to sama myśl o tej trasie powoduje wzrost ciśnienia, tętna, wystrzał kortyzolu i czego tam jeszcze tylko możliwe. Niemal 102 km, przewyższenia +5115/-5065 m, trzy punkty odżywcze. Mając 70 km w nogach trzeba wejść na Pilsko – czwarty poza Tatrami szczyt w Polsce – 1557 m n.p.m. Celowo piszemy o wejściu, bo słowo „wbieganie” na tym etapie biegu jest po prostu nie na miejscu. Na tym nie koniec. Zaczyna się długi zbieg – do Sopotni Wielkiej, która leży prawie kilometr niżej. Tam trzeci punkt odżywczy, chwila na uzupełnienie wody, wrzucenie czegoś na ruszt i kolejna góra. Romanka. 5,5 km i 750 m up. Przekleństwa cisną się same na usta – nawet na co dzień unikającym „rzucania mięsem” paniom. Chcecie jeszcze jakiegoś „smaczka”? To macie. Na zboczach Romanki jest gawra niedźwiedzi, które upodobały sobie ściany ten potężnej, mocno zalesionej góry. Na pocieszenie – na szlak misie rzadko przychodzą. Ale… przychodzą.

Jak już jesteś na szczycie Romanki (możesz go nie zauważyć, bo to środek lasu), to można powiedzieć, że jesteś w domu. Do mety trochę ponad 14 km i praktycznie tylko w dół. Chociaż w sumie to nie wiemy, czy czując w nogach to, co będziesz czuć, to powód do radości…

No tym koniec opisu. Teraz Twoja decyzja. Do sierpnia jeszcze sporo czasu i jeśli tylko nie spędziłeś(-aś) ostatnich miesięcy na kanapie, można się przygotować.

Andrzej Witek Show! – Chudy Wawrzyniec 2023, czyli jak zostaje się mistrzem Polski w ultra

Zapisy  znajdziesz  TUTAJWięcej informacji na stronie  www.chudywawrzyniec.pl

Najważniejsze informacje – Chudy Wawrzyniec:

Dystans: ok. 100 km, ok. 80 lub ok. 50 km (przewyższenia +5115/-5065; +3825/-3775 m lub +2525/-2475 m)
Start: 10 sierpnia 2024,  godz. 4:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 16 godzin 
Liczba punktów odżywczych: 3 na trasie 100 km (Przełęcz Przegibek, Przełęcz Glinka i Sopotnia Wielka), 2 na trasie 80 km (Przełęcz Przegibek i Przełęcz Glinka) i 1 na trasie 50 km (Przełęcz Przegibek) 
Opłaty startowe: 259,99 zł + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 900 osób (łącznie na trzech dystansach)

Najważniejsze informacje – Mała Rycerzowa:

Dystans: 20 km (przewyższenia +1150/-1100 m)
Start: 11sierpnia 2024, godz. 10:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 5 godzin 
Liczba punktów odżywczych: 1 (Młada Hora) 
Opłaty startowe: 154,99 zł + 30 zł – pakiet charytatywny 
Limit miejsc: 400 osób

Najważniejsze informacje – inov-8 Muńcuł Vertical:

Dystans: 2,9 km (przewyższenia +360m/-10 m)
Start: 11 sierpnia 2024, godz. 11:15 – Dolina Danielki
Meta: Muńcuł
Limit czasu: 1 godzina
Opłaty startowe: 109,99 zł + 30 zł – pakiet charytatywny 
Limit miejsc: 100 osób

Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024