Czytasz: Zmarła Danuta Szaflarska

Zmarła Danuta Szaflarska

W wieku 102 lat odeszła sławna polska aktorka. Zagrała w pierwszym filmie po wojnie

Danuta Szaflarska nie żyje

Odeszła Danuta Szaflarska, urodzona 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach, sławna polska aktorka. Biła  rekordy stażu na scenie, grając ponad 80 lat.  Zawsze uśmiechnięta, radosna...

W 2014 roku zagrała w spektaklu Druga kobieta, a rok później - w wieku 100 lat - wystąpiła w węgierskiej produkcji Mama i inne cudaki z naszej rodziny. Jej sceniczna kariera skończyła się niedawno.

Zadebiutowała w 1939 roku w wieku 24 lat w spektaklu Szczęśliwe dni. Występowała  w Wilnie i w teatrach konspiracyjnych. Była łączniczką w Powstaniu Warszawskim.

Po 1945 roku Danuta Szaflarska zagrała główną rolę w pierwszym polskim powojennym filmie Zakazane piosenki. Związana z Teatrami: Starym w Krakowie, Teatrem Kameralnym w Łodzi i Teatrem Współczesnym w Warszawie. Wystąpiła w 80 filmach, ponad 70 sztukach teatralnych i niemal 60 spektaklach Teatru Telewizji.

Za rolę w filmie "Pora umierać", za którą wyróżniono ją na festiwalu w Gdyni, którą zagrała w wieku 92 lat, w 2008 roku została uhonorowana Złotą Kaczką dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego br.

Zobacz zwiastun filmu "Pora umierać" z Danutą Szaflarską:

O filmie "Pora umierać"

Czarno-biały obraz mówiący o starszej kobiecie, Anieli Walter. Mieszkająca w starym domu, wywodząca się z rodziny szlacheckiej, osoba obdarzona jest dużym poczuciem humoru i swoistym dystansem do świata. Towarzyszem jej codziennych czynności jest suka, Filadelfia; od czasu do czasu odwiedza ją syn z wnuczką, czekający tylko na to by przejąć majątek po matce. Lecz starsza osoba widząc (następnie dosadnie doświadczając) zachowania syna zmienia stare plany.

 

Czytaj więcej