Czytasz: Zbieraj punkty, odbierz...darmowe mycie grobu

Zbieraj punkty, odbierz...darmowe mycie grobu

Możemy zrobić to sami, możemy zlecić firmie specjalizującej się w sprzątaniu nagrobków. Skrobnie nas to jednak po kieszeni. Chyba, że...zbieramy punkty.

Zeschłe kwiaty, wypalone znicze, brudny pomnik? Choć nie wszyscy zwracają uwagę na takie rzeczy w ciągu roku, w dniu Wszystkich Świętych po prostu zwrócić wypada. W końcu grób naszych bliskich odwiedzać będzie nie tylko rodzina, ale też znajomi czy sąsiedzi. Wówczas łatwo znaleźć się na językach.

Stroiki na cmentarz, wiązanki na Wszystkich Świętych 2017 [WZORY] Jak zrobić?

Zakasujemy zatem rękawy i zabieramy się za sprzątanie. Niekoniecznie jednak sami. Są firmy, które zrobią to za nas.

Znalazła niszę...na cmentarzu

Specjalistów od opieki nad grobami w naszym województwie nie brakuje. Najczęściej są to firmy z Katowic i Gliwic. Większość oferuje też dojazd „do klienta”. Oczywiście za dodatkową opłatą. Jak wygląda podstawowa usługa? - To posprzątanie nagrobka i otoczenia, usunięcie zwiędłych kwiatów, sprzątnięcie wypalonych zniczy, umycie nagrobka i wykonanie dokumentacji zdjęciowej – wyliczają specjaliści z firmy Odonea. Jej założycielka - Aneta Wojciechowska – przyznaje, że biznes uruchomiła w zeszłym roku, a klientów sukcesywnie przybywa. - Szukałam pewnej niszy. Wiele osób mieszka zagranicą i nie jest w stanie nie tylko tylko posprzątać na grobie rodzinnym, ale nawet poi prostu go odwiedzić. Wtedy my przychodzimy z pomocą – zaznacza.

Zamówienie prosto z Kanady

Kto najczęściej zamawia takie usługi? Młodzi-zabiegani i starsi, którzy nie są w stanie zrobić tego sami. Wiele zamówień płynie też z zagranicy. - Mam na przykład klientkę z Kanady. Zaskoczyła mnie dzwoniąc późnym wieczorem, u niej było rano – wspomina z uśmiechem pani Aneta.

Ile kosztuje taka usługa? Tanio nie jest. Za umycie nagrobka i wyrzucenie starych kwiatów oraz zniczy zapłacimy ok. 75 zł. O ile jest to nagrobek pojedynczy. Podwójny kosztować nas będzie ok. 100 zł. Najdroższa jest opieka nad grobem z lastriko. Za całościowe sprzątanie zapłacimy od 135 do 180 zł.

Dostarcz nowego klienta, będzie bonus

- Taniej będzie w abonamencie – poleca Wojciechowska. Za 12 takich usług w roku (przy grobie pojedynczym) zapłacimy, w zależności od materiału, z którego zbudowano pomnik, od 750 zł do 1350 zł. Tryb ekspresowy? (sprzątanie w ciągu 24 godz. od zamówienia). Nie ma problemu, ale da nam to po kieszeni. Po podstawowej ceny firmy doliczają 50 proc. więcej.

Niektóre poza abonamentami, mają też specjalne...systemy lojalnościowe. Gliwicki Grevit proponuje klientom zbieranie punktów. Później wymienić je można na znicz, kwiaty albo darmowe mycie grobu. Ale to nie koniec. Jeśli dostarczymy firmie nowego klienta, zyskamy dodatkowe punkty. Grevit oferuje też pierwsze mycie za symboliczną złotówkę.

CZYTAJ TAKŻE: STROIK NA GRÓB? NAJLEPIEJ HAND MADE 

Czytaj więcej