Czytasz: Zaprojektuj auto na prąd

Zaprojektuj auto na prąd

Państwo chce wspierać produkcję polskiego auta na prąd. Możesz wymyślić jego karoserię. 3 marca rusza konkurs.

Czy to możliwe, by wkrótce na ulice polskich miast wyjechało milion elektrycznych samochodów, jak zamarzył wicepremier Morawiecki?

Choć nie brakuje sceptyków, Ministerstwo Energii ogłosi 3 marca konkurs na karoserię polskiego samochodu elektrycznego - poinformował kilka dni temu minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Na wyprodukowanie tego samochodu przewidziane jest wsparcie rządu. Państwo wejdzie w udziały do 49 proc. i nie będzie uczestniczyło w zarządzaniu. I kilka lat po nabyciu tych udziałów będzie można je odkupić na zasadach niewielkiej rekompensaty – obiecał minister.

Na zdjęciu BMWi8 z napędem hybrydowym

- Założenie jest takie, że samochód nie musi przejeżdżać na jednym ładowaniu więcej niż 250 km, ma być po prostu samochodem miejskim, a energia elektryczna do jego ładowania między godziną 23:00 a 5:00 rano ma być 30 procent tańsza - stwierdził minister Tchórzewski.

Przy jeździe po mieście eksploatacyjna cena 100 km wynosić ma odpowiednik 1 litra paliwa.

We wrześniu ubiegłego roku resort energii przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, który zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego.

Już w 2020 r. w Polsce powinno być zarejestrowanych ok. 75 tys. pojazdów elektrycznych, z czego 70 proc. w aglomeracjach i obszarach gęsto zaludnionych. To w końcu przede wszystkim auta do jazdy po mieście. W 2025 r. we flocie wykorzystywanej przez administrację publiczną miałaby być już połowa pojazdów napędzanych prądem.

Silesion zaprasza do wspólnej zabawy. Macie ochotę zaprojektować narodowe elektryczne auto? Prześlijcie nam rysunki na mejla kontakt@silesion.pl

Najlepsze Wasze pomysły opublikujemy w naszym portalu, a ich autorów nagrodzimy kalendarzami od BMW Sikora oraz wejściówkami na targi infoENERGIA 2017, które w dniach 23-24 lutego br. odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Czy Polacy polubią elektryczne samochody?

Na poczatku tego roku Kantar TNS zapytał tysiąc dorosłych Polaków o ich zainteresowanie samochodami ładowanymi z gniazdka.

Jak wynika z raportu, większość, to jest 49,7 proc. ankietowanych, odpowiedziało, że nie („Raczej nie” 15,8 proc. i „Zdecydowanie nie” 33,9 proc.). Zainteresowanych kupnem samochodu elektrycznego było łącznie 31,6 proc. ankietowanych („Zdecydowanie tak” 14,5 proc. i „Raczej tak” 17,1 proc.) . Niecałe 19 proc. ankietowanych nie było w stanie określić swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie. 

Obecnie Polacy nie są więc zainteresowani autami na prąd. Ale to o niczym nie świadczy, bo do niedawna nie byli też zainteresowani autami z napędem hybrydowym, a dziś są one hitem sprzedaży.

Być może więc już niedługo przekroczymy magiczną liczbę 1000 rejestracji nowych elektryków rocznie.

Nissan podpisał niedawno kontrakt życia w dziedzinie EV w Polsce, potencjalnie mając dostarczyć nawet 200 Leafów/e-NV200 dla mającej powstać wypożyczalni aut we Wrocławiu.

W Polsce można kupić auta większe i mniejsze, a ceny zaczynają się  już od ok. 35 tysięcy.  Jest Renault Twizy, Zoe lub Kangoo Z.E., Mitsubishi i-MiEV, Nissan e-NV200, czy Nissan Leaf. I naturalnie BMW i3.

Modele elektryczne BMW będzie można zobaczyć wkrótce na stoisku nr 27 podczas targów infoENERGIA 2017, które w dniach 23-24 lutego br. odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Już dziś w Silesionie test pierwszego z modeli elektrycznych BMW. To BMWi8 z napędem hybrydowym.

 

Czytaj więcej