Czytasz: Poznajcie 30 Lokalnych Bohaterów
To oni inspirują całe Śląskie. Co motywuje ich do działań i sprawia, że inni patrzą na nich z podziwem?

Mają różne doświadczenia i marzenia, są w różnym wieku, ale łączy ich jedno – Śląskie, w którym mieszkają i w którym działają. Oto trzydziestu Lokalnych Bohaterów, którzy inspirują całe województwo.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.turozmawiamy.slaskie.pl

Jakie życiowe postawy są dla nich istotne? Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz dziennikarze mediów regionalnych 14 września podczas sesji zdjęciowej w Muzeum Śląskim poznawali świat wartości Lokalnych Bohaterów i rysowali jego mapę. Kilka drogowskazów warto zapamiętać: „To nie nowe ulice czy mosty, ale ludzie tworzą klimat każdej miejscowości” (Anna Jafernik - Żywiec), „Naszymi granicami jest tylko nasza wyobraźnia” (Konrad Flis - Radostków, Mykanów), „Żyjemy ze sobą, a nie obok siebie” (Adam Zamora i Andrzej Jakóbczak - Żarki), „Uczymy, jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od własnego ogródka” (Magdalena Jochemczyk i Karola Stachowicz - Katowice, Marcin Domański - Dąbrowa Górnicza, Jakub Adamczyk – Bytom). Wspólnie podkreślają, że mają szczęście do ludzi – ale świat starają się budować na pełnych szacunku, tolerancji i odpowiedzialności, ale własnych zasadach. Wiedzą, że nikt za nich tego nie zrobi.

- Mieszkańcy naszego województwa są aktywni, pełni energii i chęci do działania. Ale nie tylko. Akcja „Lokalni Bohaterowie inspirują” pokazuje, że są także samodzielni, oddani wspólnocie i odważni. Cieszy mnie, że napłynęło tak wiele zgłoszeń. Właśnie dzięki takim mieszkańcom Śląskie jest regionem atrakcyjnym. To tu tworzą się niezwykłe międzyludzkie relacje – komentuje wyniki sesji i spotkania marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Jak dodaje – Z takimi Lokalnymi Bohaterami chce się nie tylko pracować, ale i mieszkać, i żyć”.

Działają społecznie, realizują się w kulturze, sporcie i ekologii. Pociągają za sobą innych. Rozpoznawani przez sąsiadów i mieszkańców potrafią skierować ich wzrok na sprawy ważne – wspólnotę, społeczne zaangażowanie, tolerancję i szacunek, troskę o to, co znajduje się najbliżej nas.

Wybrana trzydziestka

Przyjechali nie tylko z większych i mniejszych miast, ale i wiosek, by opowiedzieć o tym, co jest dla nich ważne. Lokalnych Bohaterów mają u siebie nie tylko Katowice, ale i Radostków, Mykanów, Czernica, Piekary Śląskie, Chorzów, Żywiec, Rybnik, Zabrze, Pszczyna, Gliwice, Częstochowa, Ruda Śląska, Żarki, Tychy, Rajcza, Tarnowskie Góry, Wilkowice, Bytom, Nakło Śląskie, Milówka, Czerwionka-Leszczyny czy sołectwo Słowik. To stąd pochodzi i tu na co dzień działa wybrana trzydziestka. Warto jednak podkreślić, że do projektu mieszkańcy województwa śląskiego zgłosili ponad sto osób, które mogą być wzorem i inspiracją.

Podsumowanie sesji fotograficznej w Muzeum Śląskim można zobaczyć na stronie turozmawiamy.slaskie.pl. Efektem spotkania będzie mobilna wystawa fotograficzna, która zaprezentowana zostanie w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej i Rybniku. Trzydziestu Lokalnych Bohaterów pozna więc nie tylko Jurek Owsiak, ale i mieszkańcy województwa śląskiego.

Dodatkowo powstanie dostępna dla wszystkich księga motywacji, czyli instrukcja „jak zmienić świat” składająca się z autorskich internetowych wykładów wybranych bohaterów oraz dziesięciu filmów przedstawiających ich działania.

Czytaj więcej