Czytasz: Spalanie mułu węglowego bez smogu

Spalanie mułu węglowego bez smogu

02:12
Elektrownia Łaziska ma pomysł, aby zagospodarować muł. Czy nowa technologia pozwoli rozwiązać problem smogu?

Sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa w środę odwiedziła Elektrownię Łaziska. Grupa Tauron ma zagospodarowywać muł, powszechnie uważany za odpad.

ZGAZOWANIE MUŁÓW

300 tysięcy ton mułu ma zostać zagospodarowane jeszcze w tym roku. W ciągu dwóch, trzech lat ta ilość ma zostać podwojona. Muł będzie spalany w istniejących instalacjach. Jednocześnie prowadzone są prace badawcze nad możliwością jego zgazowania. To rozwiązanie, jeśli okaże się opłacalne, pozwoli na wykorzystania gazu procesowego, jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach.

- Są to ciekawe plany zagospodarowania mułów, z którymi do tej pory były problemy. Innowacyjna gospodarka jest realizowana także w grupie Tauron, co cieszy i napawa optymizmem na przyszłość - mówi Marek Suski, przewodniczący komisji. 

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE WĘGLOWE

Alternatywną metodą zagospodarowania mułu jest wytworzenie z niego paliwa zawiesinowego oraz dostosowanie kotłów węglowych, stosowanych w energetyce zawodowej, do jego spalania. Wykorzystanie odpadu jako surowca pozwala na znaczne ograniczenie kosztu paliwa. Przeprowadzone analizy wskazują, że jednostkowy koszt paliwa zawiesinowego wytworzonego z odpadowych mułów, jest niższy od innych paliw ciekłych.

- Cieszę się, że te wszystkie instalacje nowoczesnego podejścia do węgla są również testowane w Elektrowni Łaziska, (…) która była kuźnią innowacyjnych rozwiązań - mówi Izabela Kloc.

ZAGOSPODAROWNIE ODPADÓW

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik województwa śląskiego, od września 2017 zakazane będzie wykorzystywanie tego rodzaju paliwa, jako źródło opału w przydomowych kotłowniach. Przemysłowe spalanie mułów pozwala na rozwój czystych technologii węglowych.

- Procesy wykorzystania mułów i flotokoncentratów w przemyśle energetycznym będą postępowały wraz z innowacyjną metodą zgazowania mułów. Pozwoli to na wykorzystanie potencjału z pełnym poszanowaniem środowiska - dodaje Krzysztof Sitarski. 

CIEPŁO SYSTEMOWE ROZWIĄZUJE PROBLEM SMOGU

Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia S.A. zapewnia, że cała grupa jest zarówno organizacją biznesową, jak i odpowiedzialną społecznie. Walka ze smogiem najbardziej skuteczna jest poprzez zastosowanie ciepła systemowego. To ciepłownie i elektrownie biorą na siebie konieczność zapewnienia przyjaznej dla środowiska technologii. 

Czytaj więcej