Czytasz: Trasa rajdu ułożyła się w godło Polski. Oto nietypowy rajd [MAPA]

Trasa rajdu ułożyła się w godło Polski. Oto nietypowy rajd [MAPA]

Rowerowi entuzjaści uczczili 100. rocznicę odzyskania niepodległości w nietypowy sposób.

W dniu 12. listopada członkowie stowarzyszenia “Pro Fortalicum” zorganizowali rajd po Śląsku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, który odznaczył się czymś wyjątkowym, bowiem organizatorzy postanowili, że trasa rajdu, widoczna z perspektywy zdjęć satelitarnych i określona GPSem, będzie przypominała godło Polski.

Piętnastu rajdowców rozpoczęło swoją podróż przed kościołem pod wezwaniem św. Michała Archanioła w dzielnicy Rudy Śląskiej, Orzegowie. Biało-czerwona drużyna wyruszyła o 10.00.

Celem wycieczki, poza uczczeniem niepodległości, było przemierzenie miast Śląska pod
kątem historycznych, istniejących bądź też nie, miejsc i zabudowań. Tak oto, w samej
Rudzie Śląskiej, rowerzyści wyminęli zabytkowy ratusz gminny, kamieniołom i szyb
“Franciszek” dawnej kopalni “Wawel”. Rowerzyści widzieli także budynek dawnego
polsko-niemieckiego przejścia granicznego z lat 1922-1939. W Zabrzu, cykliści zobaczyli
dawną kopalnię “Pstrowski”, która dziś znajduje się w rękach prywatnych. Po przejechaniu 10. km rajdowcy zrobili pauzę na wspominki. Kontynuowali podróż Zabrzem, przez Mikulczyce i osiedla Kopernika i Kotarbińskiego, by zrobić kolejną pauzę na 20. kilometrze.

Kolejnym kierunkiem była dzielnica Makoszowy, w której znajduje się kopalnia o tej samej nazwie, obecnie będąca w likwidacji. Następnie, cykliści przejechali przez Halembę, gdzie minęli słynny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Rajdowcy, by ominąć A4. skierowali się do lasu, w którym mijali liczne bunkry, a za cel obrali sobie Kochłowice, które były miejscem przerwy i wspominków 1968. roku. Drugą połowę trasy rozpoczęli od ullicy Piłsudskiego, z której zmierzali ku Parkowi Śląskiemu, po drodze do którego zobaczyli kolejne bunkry, w tym schron “Radoszowy” oraz, kolejną w likwidacji, kopalnię “Śląsk”. Przy wieży telewizyjnej w Bykowie zaplanowali przerwę na wspominki 1989. roku.

Ostatnia część trasy wiodła przez Siemianowice, w których rowerzyści ujrzeli parę wspaniałych zabytków, takich jak pałac Rheinbabenów czy też kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, oraz bytomskie Łagiewniki, Świętochłowice, by znowu przemierzyć Bytom, tym razem przez Szombierki.

Tam cykliści minęli kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i elektrownię “Szombierki”. Ostatnim punktem na mapie był park “Fazaniec”, który zakończył pomysłowy rajd z okazji 100-lecia niepodległości.

Zobacz materiał video, obrazujący trasę przejazdu.