Czytasz: Wraca piękna akcja. I powoduje uśmiechy

Wraca piękna akcja. I powoduje uśmiechy

W sobotę turkot maszyn do szycia niósł się po korytarzach szpitala przy ul. Ceglanej. Wróciły onkochusty!

W kropeczki, śnieżynki, tradycyjną kratę, a nawet motywy rowerowe i zwierzęce. - Ta w wieloryby, to hołd dla pani Grażyny. Wiemy, że bardzo lubiła ten wzór – pokazywała chustę Natalia Stefańczyk, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Przypomnijmy; ideę wymyśliła jedna z pacjentek tutejszej onkologii – Grażyna Koniorczyk. Po jej śmierci, szpital (uhonorowany m.in. tytułem „najbardziej przyjaznego ośrodka onkologicznego w Polsce”!) szycia chust...zaprzestał. Po interwencji Silesion.pl inicjatywa wróciła. I przyniosła wiele uśmiechów.

„Peruka to półśrodek”

Turkot maszyn do szycia w sobotę słychać było już z daleka. Jedna ze szpitalnych sal wykładowych. UCK na jeden dzień stała się szwalnią. Panował tu podział ról jak w prawdziwym zakładzie krawieckim. Było stanowisko krojenia, szycia, prasowania i składania. Jeszcze przed końcem sobotniej akcji, gotowa była już setka. Po co pacjentkom onkochusty? - Łysa głowa zwraca uwagę, czasem wręcz niezdrową. Z kolei peruka to półśrodek. Głowa się pod nią poci, deszcz spływa ze sztucznych włosów. Onkochusta jest rozwiązaniem – tłumaczyła Monika Śmiech, prezeska Śląskich Amazonek.

Będzie kolekcja wiosenna!

Inicjatywę chwaliły też same wolontariuszki-krawcowe. - To był niesamowity zbieg okoliczności – przyznawała Agnieszka Nastula, która na sobotnią akcję szycia onkochust przyjechała prosto z Zabrza. Przyznawała, że dzień przed telefonem z zaproszeniem do wzięcia w niej udziału, przypadkowo przechodziło obok sklepu medycznego. - Spojrzałam na te peruki i gotowe chusty. Pomyślałam, że pacjentki nie mają wyboru, muszą kupić to, co proponują im takie sklepy. Sama myślałam, by stworzył ładną, modną kolekcję dla chorych – przyznawała dziewczyna.

Teraz pacjentki oddziału onkologii klinicznej i radioterapii, będą miały w czym wybierać. - A to nie koniec. Już teraz planujemy wiosenną kolekcję. W marcu zapraszamy na maraton szycia onkochust – zapowiadała rzeczniczka szpitala przy ul. Ceglanej.

CZYTAJ TAKŻE: SZPITAL W PSZCZYNIE UKARANY

Czytaj więcej