Czytasz: WOŚP o opłatach za leżanki: "Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne"

WOŚP o opłatach za leżanki: "Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne"

Fundacja WOŚP odniosła się do doniesień medialnych, z których wynika, że sprzęt przekazany szpitalom jest nieodpowiednio wykorzystywany.

Portal Murem za Owsiakiem, opublikował trzy dni temu wiadomość od jednej z matek, która wraz ze swoim dzieckiem przebywała w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. Kobieta zwróciła uwagę na nieodpowiednie wykorzystywanie sprzętu przekazanego szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jak wypunktowała, czerwone leżanki, będące darem od fundacji znajdują się... na korytarzu. To jednak nie koniec zaskończeń, bowiem rodzice za możliwość skorzystania z czerwonego fotela muszą zapłacić 13 złotych, a co więcej, nie mogą go przenieść z holu na oddział.

– W Centrum zdrowia dziecka w Katowicach Ligocie czerwone fotele nie są używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Fotele na 6 piętrze ( nie wiem jak jest na innych oddziałach, nie zwiedzałam szpitala) są postawione w korytarzu przy windach między oddziałem gastrologii i pediatrii. Siedzą sobie na nich odwiedzający, bądź studenci robią sobie w godzinach rannych na nich posiedzenia i obrady. Jest całkowity zakaz zabierania ich na oddział. – czytamy we fragmencie wiadomości przesłanej do Murem za Owsiakiem.

"Fotele, które otrzymaliśmy od WOŚP, z racji swoich rozmiarów nie nadają się do pokojów pacjentów"

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II po ukazaniu się zarzutów pod ich adresem, ustosunkowało się do sprawy. Przedstawiciele szpitala zamieścili w mediach społecznościowych wpis.

– Szanowni Państwo, rozumiemy Państwa poruszenie sprawą użytkowania foteli otrzymanych od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fotele, które otrzymaliśmy od WOŚP, z racji swoich rozmiarów nie nadają się do pokojów pacjentów, gdyż mogłyby utrudnić prowadzenie akcji reanimacyjnej lub procedury ewakuacji. Utrudniałyby też konsultacje lekarskie, które w naszym szpitalu niemal codziennie odbywają się w pokojach chorych. Zgodnie z przeznaczeniem, które deklarowaliśmy w korespondencji z Orkiestrą, niektóre fotele w najbliższym czasie trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostałe przekażemy na Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Tam są najbardziej potrzebne, wielokrotnie prosili o to rodzice pacjentów hospitalizowanych tam małych pacjentów. – czytamy na Facebooku Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Po artykule dotyczącym wykorzystania leżanek od WOŚP w katowickim szpitalu, w sieci pojawiły się kolejne doniesienia o tym, że również inne placówki w kraju nie wykorzystują tego sprzętu w należyty sposób.

"Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne. W takich przypadkach mamy prawo [...] żądać zwrotu nieprawidłowo wykorzystywanych urządzeń"

Do sprawy odniosła się w środę Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej, która wystosowała list do szpitali, które otrzymały leżanki w ramach akcji „Leczyć z miłością”. 

– Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z uwagą obserwuje ostatnie doniesienia związane z wykorzystywaniem sprzętu podarowanego przez WOŚP szpitalom w całej Polsce. Konkretnie sprawa dotyczy leżanek, których kupiliśmy blisko 5 tysięcy, rozwiązując w ten sposób trwający od lat problem pobytu rodziców na oddziałach szpitalnych i ich minimalnego komfortu przy wparciu w opiece nad chorym dzieckiem. [...] Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek. Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne. W takich przypadkach mamy prawo i możliwość, zgodnie z umową pomiędzy Fundacją WOŚP a szpitalem, żądać zwrotu nieprawidłowo wykorzystywanych urządzeń, które przekażemy do innych placówek w Polsce. Na dzień dzisiejszy takie procedury chcemy uruchomić w stosunku do dwóch szpitali. – czytamy w liście.

Jak podreślają przedstawieciele Fundacji WOŚP, przed zakupem leżanek, ze szpitalami były prowadzone rozmowy – pytano, czy sprzęt będzie odpowiednio wykorzystywany, informując m.in. o jego gabarytach. Fundacja podkreśliła również fakt, że leżanki, tak jak inny sprzęt przekazany przez WOŚP, nie może być wykorzytywany odpłatnie. Jak informuje Fundacja, wszystkie szpitale podpisały umowy przekazania leżanek, godząc się ze wszystkimi wynikającymi z tego obostrzeniami.

– Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą, aby szanować nasze wzajemne umowy, ponieważ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kupując sprzęt medyczny za pieniądze społeczne, pragnie, aby był on wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem i wolą darczyńców. To, Szanowni Państwo, formalność. A tak od serca - po prostu nie mieści nam się w głowie, że można tak niweczyć wspólny wysiłek, który podejmujemy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, i takimi złymi czynami okazywać lekceważenie w stosunku do rodziców i pacjentów. My się z tym nie zgadzamy. – zwrócił się w liście do szpitali Jurek Owsiak wraz z Fundacją WOŚP