Czytasz: ,,To jest ogromny regres cywilizacyjny" (aktualizacja)

,,To jest ogromny regres cywilizacyjny" (aktualizacja)

Protestujący wracają przed sądy w całej Polsce. W Katowicach łańcuch światła przed Sądem Okręgowym.

Kolejna taka manifestacja może zostać zorganizowana we wtorek. Wtedy projekty mają trafić na prace komisji.

RELACJA

19:47

Dwa dni temu przed Sejmem było nas 30 osób. Dziś w całej Polsce są tłumy. Będziemy tu przychodzić kiedy będzie trzeba - mówi Jarosław Marciniak.

Izba dyscyplinarna zaproponowana przez prezydenta bazuje na rozwiązaniach, o których nie marzyła inkwizycja. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny będzie powoływał swoich sędziów izby dyscyplinarnej. Będzie można sądzić sędziów jeśli wyrok się nie spodoba. W skrajnych sytuacjach taki sędzia nie będzie mógł nawet wybrać sobie obrońcy. Tak, wskaże go minister sprawiedliwości. Hańba!

19:40

To zapaść cywilizacyjna, która będziemy odrabiać pokoleniami - ostrzega prezes SSP Iustitia - musimy walczyć każdego dnia aż do zwycięstwa. Tu nie chodzi o personalia. Są sędziowie, którzy stanowiska przyjmują, ale są tez tacy, którzy nie przyjmują.

19:35

Nie ma takiego mrozu, który by mnie i większość moich znajomych zniechęcił przed wychodzeniem na ulicę tak długo dopóki nie zaczną do nas strzelać - mówi Katarzyna Maj zapowiadając, że tego typu protesty mogą być konieczne także w grudniu. 

Jesteśmy silni państwa obecnością. Nie robimy tego dla sędziów czy sądów. Robimy to dla nas samych - mówi Krystian Markiewicz.

19:28

Nasze państwo zmierza w stronę wschodu, Białorusi - Magdalena Murzyńska, KOD - Chciałbym dzisiaj dać kredyt zaufania prezesom wybranym faksem ministra Ziobro. Wierzę, że mogą być przyzwoici.

19:26

- Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie - śpiewa zebrany tłum

19:23

Sędziowie na was liczą - dodaje Jacek Barcik.

19:17

To jest ogromny regres cywilizacyjny. Podpisana ustawa o ustroju sądów powszechnych już teraz wprowadza niemały chaos - mówi adw. Jacek Barcik. Nowe regulacje w ustawach o KRS i SN to tak jakby na straży owiec postawić wilka. Każdy Polak nie bojąc się posądzenia o zdradę narodową powinien trzymać kciuki za to, żeby Komisja Europejska wyrwała nas z tego bagna. 

19:01

Gęstnieje tłum przed sądem okręgowym w Katowicach. Nowe władze Sądu Okręgowego w Katowicach zakazały organizacji protestu na schodach sądu i przed jego budynkiem. 

 

10.11. minister Ziobro faksem odwołał 20 prezesów i wiceprezesów śląskich sądów. Odwołał bo mógł. Pozwolił mu na to prezydent Andrzej Duda - mówi Natalia Klima-Piotrowska. Prezydent Andrzej Duda oszukał nas obiecując nowe projekty o KRS i SN. Powstały potworki prawne, które oddają SN prezydentowi, a KRS ministrowi Ziobro

 

Komitet Obrony Demokracji w porozumieniu z 29 organizacjami pozarządowymi oraz partiami wzywa do uczestnictwa w manifestacji w obronie niezawisłych sądów oraz wolnych wyborów.

- Wprowadzenie proponowanych przez prezydenta zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa spowoduje, że Polska definitywnie przestanie być demokratycznym państwem prawa. Nie możemy na to pozwolić! - apelują organizatorzy ogólnopolskiego protestu

ogólnopolski protest KOD sądy

- Jeśli zabraknie niezależnych sądów powszechnych, to nic nie stanie na przeszkodzie, by w przyszłości bez posiadania wystarczającej większości, ograniczone zostały prawa i wolności obywatelskie zapisane w Konstytucji - 

 

Czytaj więcej