Czytasz: Wielki artysta w Muzeum Śląskim

Wielki artysta w Muzeum Śląskim

Ciemno, ciepło, zimno i bardzo tajemniczo - zobaczcie wystawę Mirosława Bałki.

Galeria jednego dzieła Muzeum Śląskiego od kilku dni skrywa instalację Mirosława Bałki. 

Uwaga artysty koncentruje się na kondycji ludzkiego organizmu i jego ograniczeniach. Odwołując się do problemu zanieczyszczenia powietrza i specyfiki pokopalnianej przestrzeni (korytarze będące częścią instalacji przywołują na myśl wyrobiska górnicze), artysta mówi o kruchej granicy życia i śmierci.

Tytuł dzieła wypełniającego ogromny hol centralny Muzeum Śląskiego w Katowicach składa się ze znaków przestankowych alfabetu łacińskiego - „[(.;,:?!–...)]”. Zbudowana z blachy trapezowej gigantyczna rzeźba jest rozwiniętym w trzecim wymiarze rysunkiem przedstawiającym schemat rentgenowskiego zdjęcia klatki piersiowej z wyeksponowanym zarysem płuc.

Trójwymiarowy rysunek zaprasza do wejścia w głąb. Odkrywanie instalacji odbywa się podczas wędrówki ciemnymi korytarzami o zmiennej i zróżnicowanej szerokości. Zostajemy poddani działaniu kolejnych bodźców uruchamiających zmysły: dotyku, wzroku, równowagi oraz odczuwania ciepła i zimna.

Uwaga! Wewnątrz instalacji „[(.;,:?!–...)]” panuje niemal całkowita ciemność, co może wywołać uczucie klaustrofobii. Dzieci do 10 roku życia powinny zwiedzać instalację pod opieką dorosłego. W przestrzeni instalacji przebywać może jednocześnie maksymalnie 50 osób.

Kuratorką wystawy jest Anda Rottenberg. Instalację będzie można oglądać do 16 września 2018 roku.

***

Mirosław Bałka od początku lat 90. tworzy minimalistyczne kompozycje rzeźbiarskie, których tworzywem są proste materiały, takie jak surowy kamień, drewno, sól, popiół, substancje organiczne. Głównym tematem rzeźb i kompozycji artysty jest ludzkie ciało i towarzyszące mu "codzienne" przedmioty i substancje, a także związana z ciałem pamięć. W jego twórczości pojawiają się aluzje do przemijania, istotny jest też temat Holokaustu. Prace Mirosława Bałki wystawiane były w: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Martin-Gropius-Bau w Berlinie, Tate Modern w Londynie, na Biennale w São Paulo (1998), Biennale w Liverpoolu (1999), Biennale Sztuki w Wenecji (1990 i 1995).

Fot. Rafał Wyrwich / Muzeum Śląskie w Katowicach

Czytaj więcej