Czytasz: Wiceminister z Gliwic odwołany
Premier Beata Szydło przyjęła dymisję Jarosława Pinkasa. 1 lutego zastąpi go Józefa Szczurek-Żelazko. Sam Pinkas ma zostać oddelegowany do innych zadań. Jakich? Jeszcze nie wiadomo.

Jarosław Pinkas w resorcie zdrowia był sekretarzem stanu od 19 listopada 2015 . Odpowiadał za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w Ministerstwie Zdrowia. Nadzorował pracę departamentów: nauki i szkolnictwa wyższego; matki i dziecka oraz zdrowia publicznego. Jarosław Pinkas nadzorował też m.in. działalność instytutów: Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

W latach 2005-2007 Jarosław Pinkas był wiceministrem w resorcie Zbigniewa Religi. Wraz z powołaniem do ministerstwa przez Konstantego Radziwiłła, zawiesił swoją aktywność w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Szpitali Prywatnych, którego jest prezesem.

Nieoficjalnie mówi się, że dymisja Pinkasa była wynikiem osobistego konfliktu między byłym już wiceministrem a szefem resortu zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Obecnie w MZ toczą się prace nad reformą systemu ochrony zdrowia. Wśród zmian zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

W środę premier Beata Szydło przyjęła dymisję dwóch wiceministrów zdrowia: Jarosława Pinkasa i Piotra Warczyńskiego.

Czytaj więcej