Czytasz: Walentynki - święto zakochanych

Walentynki - święto zakochanych

Wbrew pozorom to święto obchodzone już w średniowieczu, choć oczywiście nie w takiej formie jak dziś.

Początkowo Święto wiązało się z odwiedzaniem przez wiernych grobu Świętego Walentego. Znany był z udzielania ślubu zakochanym także bez zgody rodziców. W kolejnych stuleciach pojawiały się nowe zwyczaje. Panny zastanawiały się za kogo wyjdą za mąż, kawalerowie zaś mieli obowiązek obdarować swoją ukochaną kwiatami.

Pomimo braku niepodważalnych dowodów, z której części świata oryginalnie pochodzi zwyczaj świętowania tego dnia w formie znanej obecnie, zaszczyt ten przypisują sobie Brytyjczycy.

W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Zakochanych pojawił się na początku lat 90 XX wieku. W pierwszych latach obchodzony dość skromnie i raczej nieufnie był traktowany jako wymysł młodych i element nieuzasadnionego zachwytu nad Zachodem.

Na szczęście wiele się zmieniło od tamtych czasów i możemy się cieszyć w pełni z tego cudownego dnia. Możemy obdarować swoje ukochane osoby walentynkowymi prezentami i zorganizować walentynkową niespodziankę.

Najważniejszym elementem tego dnia jest romantyczny wieczór spędzony w wykwintnej restauracji.

Jednym z takich miejsc jest katowicki 27th Floor. Lokalizacja restauracji, na 27 piętrze najwyższego budynku w metropolii śląskiej, już sama w sobie gwarantuje niezapomniane wrażenia i romantyczny nastrój. Na tym jednak nie kończą się atrakcje w 27th Floor.

Szef kuchni przygotował na ten dzień specjalne walentynkowe menu – dla Niej i dla Niego. Oryginalne potrawy nie są dostępne w żadnym innym dniu. Dodatkowo pary, które wybiorą w tym dniu 27th Floor otrzymają wykwintny, kulinarny prezent – amuse bouche. Nie zabraknie również deseru od najlepszego cukiernika na świecie oraz czekać będzie wybór eleganckich koktajli.

Poza specjalnym menu, nastrojową atmosferą i widokiem na panoramę Śląska, 27th Floor szykuje także inne atrakcje, między innymi, możliwość napisania Walentynki dla swojej Ukochanej lub dla swojego Ukochanego.

To właśnie walentynki w formie liścików są kwintesencją Dnia Zakochanych. To właśnie one przekazywane w tajemnicy lub pisane otwarcie stanowią najważniejszy element tradycji.

Pamiętajcie, że świetnie sprawdzają się walentynkowe liściki pisane wierszem.

Restaurację 27th Floor znajdziecie w centrum Katowic na ostatnim piętrze hotelu Marriott Katowice przy ulicy Uniwersyteckiej 13.  www.27thfloor.pl/walentynki

Czytaj więcej