Czytasz: W Sosnowcu będzie rondo im. prof. Bartoszewskiego!

W Sosnowcu będzie rondo im. prof. Bartoszewskiego!

Ma je już Piła, choć Rzeszów i Poznań się nie zgodziły. Teraz w Sosnowcu powstanie rondo imienia świętej pamięci profesora Władysława Bartoszewskiego!

To była inicjatywa obywatelska. Pomysł podsunęła sosnowiczanka, a pod jej wnioskiem zebrano kilkaset głosów. Ostateczna decyzja należała do sosnowieckich radnych, a tu sprawa nie była wcale przesądzona...

Choć od marca rondo Bartoszewskiego jest już w Pile, w Rzeszowie i Poznaniu radni nie zgodzili się na takie uhonorowanie świętej pamięci profesora. W Sosnowcu przewaga zwolenników tego rozwiązania była jednak miażdżąca: 20 radnych było za, 4 radnych z PiSu wstrzymało się od głosu, a jeden, również reprezentujący tę partię, zagłosował przeciwko.

Imię profesora Bartoszewskiego będzie nosić rondo przy ul. Piłsudskiego. Od kiedy? Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2018 roku.

Profesor Bartoszewski był polskim historykiem, dziennikarzem, politykiem i dyplomatą. Był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK i uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotny minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, w latach 2007–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł 24 kwietnia 2015. W lutym przyszłego roku przypadnie 96 rocznica jego urodzin.

Czytaj więcej