Czytasz: W sobotę I Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę

W sobotę I Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę

"Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła".

Mężczyźni z całej Polski oraz goście z zagranicy wezmą udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn na Jasną Górę, która ma się odbyć w sobotę w Częstochowie pod hasłem "Oblężenie Jasnej Góry".

Jak zapowiadają organizatorzy pielgrzymki – liderzy różnych organizacji męskich – spotkanie „"odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości", jest też wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej, wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.

- Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła; znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie. Do tego potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do Tronu Królowej - zadeklarowali organizatorzy wydarzenia.

- Spotkanie pod hasłem +Męskiego Oblężenia+ trochę prowokuje tytułem. Przecież oblężenie kojarzy się nam jednoznacznie. Z tym z 1655 roku, które przecież również było +męskie+. Tym razem jednak nie chodzi o walkę, przemoc, zniszczenie. Wręcz przeciwnie: mężczyźni przychodzą do Królowej, by zawierzyć Jej swoje rodziny, miejsca pracy, przestrzenie odpowiedzialności – napisał w zaproszeniu na pielgrzymkę Andrzej Lewek z Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa.

W programie spotkania zaplanowano trzy konferencje o męskości i ojcostwie, które wygłoszą: Jacek Pulikowski – autor książek, mąż, ojciec, dziadek, doktor inżynier mechaniki budowli i nauczyciel akademicki, Mieczysław Guzewicz – również mąż, ojciec, dziadek, doktor habilitowany teologii biblijnej i pastoralnej, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, doradca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rekolekcjonista, autor wielu książek poświęconych tematyce małżeństwa, rodziny, wychowania i cierpienia oraz Stanisław Sławiński – pedagog, doktor nauk humanistycznych, od 2005 do 2007 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych, a prywatnie – małżonek z 46-letnim stażem, ojciec trojga dzieci, dziadek dziewięciorga wnucząt.

Mszy świętej podczas pielgrzymki będzie przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w pielgrzymce weźmie też udział biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski bp Grzegorz Ryś.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej