Czytasz: W Rybniku na deptaku pojawiły się ...ryby

W Rybniku na deptaku pojawiły się ...ryby

Ławica kolorowych ryb nawiązuje do herbu miasta i jest elementem trwającego Festiwalu z Ikrą.

 

Sto kolorowych, podświetlonych ryb pojawiło się przed Dniem Herbu, który Rybnik będzie świętował 9 września. Efektowna instalacja nawiązuje do nazwy miasta. Rybnik powstał, kiedy na obszarze miasta istniało wiele stawów rybnych (zwanych po starosłowiańsku ‘rybnikami’), a najczęstszym zajęciem mieszkańców była hodowla ryb.

Dzień Herbu, który Rybnik obchodzić będzie w sobotę, jest doskonała okazją, by nawiązać do symboliki miasta i odpowiednio ją wyeksponować. Stąd też, mieszkańcy nad swoim głowami zobaczyć mogą ławicę kolorowych, ręcznie wykonanych przez pracowników Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach ryb, które po zapadnięciu zmroku będą podświetlone, tworząc ciekawy efekt wizualny.

 Parad Ryb 

Dekoracja będzie idealnym tłem dla parady ryb – w sobotę, 9 września, przez centrum miasta przejdzie barwny korowód, który poprzedzą warsztaty i animacje artystyczne. Już od godziny 10.00 w ramach warsztatów artystycznych na rynku dla uczestników przygotowane zostaną stanowiska do samodzielnego wykonania ryb na paradę. Będą też baseny z wodą do zabawy w wędkarza, animacje teatralne dla dzieci odzwierciedlające scenki świata podwodnego.

Parada ryb ruszy w sobotę, 9 września, w z rynku około godziny 12.00 ulicami: Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich na Plac Jana Pawła II, a następnie wróci tą samą drogą na rynek, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs na rybnicką rybę. 


Festiwal z ikrą …i literaturą 


Dzień Herbu jest częścią Festiwalu z Ikrą. W ramach projektu organizowane są m.in. ciekawe inicjatywy literackie. Na chodnikach w przestrzeni miasta pojawiają się np. cytaty z fraszek. Teksty zostały naniesione za pomocą farb akrylowych w sprayu. Spacerując po mieście, m.in. w okolicach kampusu, parku tematycznego, deptaka, Placu Jana Pawła II czy strefy Juliusza, przeczytamy m.in. cytaty:

 - Mówię. Krzyczę. Piszę. Czy warto było mącić ciszę? - (Jan Sztaudynger)

 - Ślązaczki rozwiązały  kwadraturę koła, wypiekając wspaniały kwadratowy kołacz - (Wiesław Sienkiewicz)

Naniesieniem tekstów zajęli się członkowie nieformalnej grupy literackiej Rybnik Czyta, pomysłodawcy akcji.

Słowem w twarz 

W Festiwal z Ikrą wpisuje się także projekt kulturalny „Słowem w twarz”. Inicjatywę tworzą młodzi artyści z Rybnika i okolic, a każde organizowane w ramach cyklu wydarzenie ma swój motyw przewodni, składający się z jednego słowa. W niedzielę, 10 września, na Placu Jana Pawła II stanie scena, na którą o godzinie 18:00 wyjdą młodzi artyści, którzy zaprezentują swoje umiejętności, przedstawiając artystycznie czym dla nich jest podróż.

Czytaj więcej