Czytasz: Komu przeszkadza Dziopak?

Komu przeszkadza Dziopak?

Pomysł nadania jednemu z bielskich rond imienia Ryszarda Dziopaka, budowniczego fabryki Fiata, znów w koszu.

W Bielsku-Białej trwa wielka zbiórka pieniędzy na legendarnego „malucha” czyli Fiata 126 p, dla gwiazdora Toma Hanksa. Tymczasem od kilku lat twórca bielskiej legendy FIATA,  budowniczy fabryki Ryszard Dziopak, nie może się doczekać choćby skromnego gestu. 

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni mieli głosować za nadaniem jego imienia rondu na skrzyżowaniu ulic Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Daszyńskiego w Bielsku-Białej. Mieli - ale nie zagłosowali. Z niewiadomych przyczyn znów spadł on z porządku obrad.


Dziopak funkcję dyrektora Fiata pełnił do 1980 r. Po jego śmierci pracownicy fabryki złożyli wniosek, o nadanie jednej z bielskich ulic jego imienia. Pomysł się spodobał, ale urzędnicy nie chcieli zmieniać nazwy żadnej z istniejących już ulic, dlatego zaproponowali by imię Dziopaka otrzymała jedna z nowych ulic. Część tutejszych mieszkańców wytykała jednak Dziopakowi m.in., że był posłem na Sejm PRL. Po kilku latach z wnioskiem o uhonorowanie jego imienia jednego z bielskich rond, wystąpił do rady miejskiej senator Rafał Muchacki. Jak wspomina radny miejski Dariusz Michasiów, wtedy część radnych chciała, aby sprawdzić polityczną przeszłość Dziopaka, zarzucając mu, że należał on do Służb Bezpieczeństwa.