Czytasz: Bitwa o pokoje w akademikach rozpoczęta!

Bitwa o pokoje w akademikach rozpoczęta!

W Katowicach powstały dwa ekskluzywne akademiki.Poza tym uczelnie dysponują swoimi pokojami dla żaków. Gdzie i za ile mogą zamieszkać studenci?

Przy ul. Kościuszki 33 w Katowicach trwa właśnie remont zabytkowej kamienicy. Pod koniec roku do zmodernizowanych pokoi wprowadzą się studenci. Budynek, który jeszcze do niedawna straszył swoim wyglądem, pochodzi z 1900 r., a od miasta kupił go prywatny inwestor Tadeusz Robinski.

Trwając od ponad roku remont, obejmie wszystkie elewacje, instalacje, tynki, posadzki i sufity. Wyremontowana zostanie także klatka schodowa, wymienione zostaną izolacje w piwnicach i wszystkie okna. Po zakończeniu prac powstaną tu mieszkania dla studentów. Na trzech piętrach będzie ich łącznie sześć. W każdym znajdzie się pięć pokoi, dwie łazienki i kuchnia z jadalnią. Pokoje jedno- i dwuosobowe mają mieć powierzchnię co najmniej 15 m2

Za pokój w odrestaurowanej kamienicy zapłacić będzie trzeba od 400 nawet do 650 zł. Inwestor zapowiada, że standard wykończenia będzie wysoki. Na parterze budynku znajdą się cztery lokale użytkowe. Koszt inwestycji to około 4,5 mln zł.

Akademik Polonia 

Jeżeli studenci chcą zamieszać w komfortowych warunkach, powinni pomyśleć o byłym hotelu Polonia, dziś to akademik „Polonia”. Znajduje się w świetnej lokalizacji w samym centrum miasta przy ul. Kochanowskiego 3. Dziś budynek należy do firmy DTŚ i dopiero co przeszedł generalny remont. W akademiku znajduje się 65 pokoi jednoosobowych i 10 dwuosobowych, cały obiekt dostosowany jest do osób niepełnosprawnych.

              AKADEMIK POLONIA W KATOWICACH (ZOBACZ WIZUALIZACJE)

Na każdym piętrze znajduje się kuchnia, część jadalna oraz pięć wspólnych łazienek. W piwnicy budynku znajduje się pralnia. Z kolei na parterze działa recepcja. Dla mieszkańców akademika do dyspozycji jest także dziedziniec, ogródek z ławkami, stolikami i miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu. Za pokój jednoosobowy w klasie premium zapłacić tu trzeba 1350 zł, standard kosztuje 1070 zł. Pokój premium dwuosobowy kosztuje 900 zł a standard 810 zł. W zależności od klasy: premium lub standard, pokoje różnią się Jak się dowiadujemy pokoje w zalezności klasie premium, a standard, różnią się przede wszystkim wielkością i dodatkowymi usługami, student w klasie premium może liczyć m.in. na wymianę pościeli i ręczników.

Akademiki Uniwersytetu Śląskiego

Tradycyjnie studenci mogą znaleźć miejsce także w akademikach swoich uczelni. Uniwersytet Śląski dysponuje 10 domami studenckimi, zorganizowanymi w ramach 3 osiedli akademickich. Na osiedlu akademickim Katowice-Ligota, na studentów czeka aż 1222 miejsc, w Sosnowcu 695 miejsc a w Cieszynie 611. Najtańsze są akademiki w Cieszynie, doba kosztuje tu zaledwie 11 zł, w Ligocie ceny wahają się od 13 do 17 zł, a w Sosnowcu dochodzą nawet do 20 zł.

- Domy studenckie są systematycznie modernizowane i odnawiane, dzięki czemu obecnie warunki zamieszkania są bardzo dobre, w każdym pokoju jest dostęp do internetu, a wyposażenie jest bardzo funkcjonalne – zapewnia Jacek Szymik-Kozaczko rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Akademiki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dysponuje dwoma domami studenckimi „Zaścianek” i „Sikorka”. Zlokalizowane są w Katowicach Ligocie, przy ul. Franciszkańskiej 8-10. Dostępne są w nich pokoje 1, 2 i 3-osobowe z pełnym węzłem sanitarnych oraz Internetem. Wynajmować mogą je polscy i zagraniczni studenci wszystkich uczelni. Wydzielone są także osobne pokoje gościnne. "Sikorka" wyposażona jest w podjazd dla osób niepełnosprawnych, który łączy budynek z ogrodzonym parkingiem na terenie posesji. W domach studenta znajdują się dwie pralnie z suszarniami, dwie kuchnie na każdej kondygnacji, sala gier, telewizyjna, strefa ciszy, a na terenie jest także boisko sportowe. W akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach łącznie jest 167 pokoi. Znajdzie tutaj zakwaterowanie 386 osób. Miesięczne opłaty za miejsce w akademiku, oczywiście w zależności od standardu pokoju, mieszczą się w przedziale od 410 do 605 zł.

Akademiki Politechniki Śląskiej

Miasteczko akademickie Politechniki Śląskiej jest jednym z większych w Polsce. W jego skład wchodzi 13 domów studenckich, 11 w Gliwicach i po jednym w Zabrzu, w Katowicach. Domy łącznie dysponują ok. 3 tys. miejsc w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych o zróżnicowanym standardzie. Wkażdym z akademików jest m.in. sala TV, siłownia i sala do tenisa stołowego. Do każdego z budynków jest doprowadzone łącze światłowodowe. W każdym z nich istnieje lokalna sieć komputerowa z dostępem do Internetu, dostępna dla wszystkich mieszkańców. Na osiedlu studenckim znajdują się boiska sportowe, a do terenów miasteczka przylegają obiekty Ośrodka Sportu: dwie hale sportowe, korty tenisowe, lodowisko.

Opłaty za miejsce w akademiku w roku akademickim 2017/2018 wynoszą od 305 zł w pokoju 3-osobowym do nawet 670 zł w pokoju 1-osobowym o najwyższym standardzie.

Akademiki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna dysponuje Domem Studenta na ok. 150 miejsc. Akademik znajduje się przy ul. Spółdzielców 11 na Osiedlu Kopernika. Cena za osobę na miesiąc ok. 400 zł.

Czytaj więcej