Czytasz: Tychy pozazdrościły tężni solankowej

Tychy pozazdrościły tężni solankowej

Najpierw Rybnik, potem Katowice. Teraz przyszedł czas na Tychy. Pod koniec sierpnia rozpocznie się budowa kolejnej w regionie tężni solankowej.

Mieszkańcy Tychów będą mogli jeszcze w tym roku skorzystać z drogocennych właściwości tężni solankowej. Pod koniec sierpnia rozpocznie się budowa tężni w Parku Południowym w Tychach.

Zobacz wizualizacje:

Wygląd tężni będzie nawiązywał kształtem do budynku urzędu miasta. Jej drewniane ściany będą pokryte gałązkami tarniny. Tężnia będzie miała 69 metrów długości i prawie 7 metrów wysokości. Jak zapowiada Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tychach, zbiornik z solanką będzie miał pojemność 100 m3. Z kolei wokół tężni będzie można nie tylko spacerować. W ramach projektu zostaną zamontowane ławki, dzięki którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z drogocenny właściwości inhalacyjnych konstrukcji.

“TANIA” TĘŻNIA

Tyska tężnia będzie gotowa jeszcze przed katowicką. Inwestycja ma być gotowa do końca października i o ile pogoda na to pozwoli będzie można z niej skorzystać jeszcze w tym roku. Co ciekawe, będzie również tańsza od tej katowickiej. - Tychy zapłacą 1,5 miliona złotych, z kolei Katowice o ponad milion złotych więcej. Katowicka tężnia zostanie oddana do użytku w wakacje przyszłego roku.

>> CZYTAJ: TĘŻNIA SOLANKOWA W KATOWICACH <<

Tak będzie wyglądać tężnia w Katowicach

KORZYSTNY WPŁYW TĘŻNI NA ZDROWIE

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Czytaj więcej