Czytasz: Co skrywają wnętrza starego dworca? Zajrzeliśmy do środka

Co skrywają wnętrza starego dworca? Zajrzeliśmy do środka

Katowicki obiekt przechodzi gruntowny remont i szuka najemców.

Remont starego dworca rozpoczął się jesienią 2016 r. Postępy prac najlepiej widać w budynkach od strony ul. Mariackiej o numerach 2, 4 i 6.

CZYTAJ TAKŻE: To tu bić ma serce Śląska!

W budynku numer 2 wymieniono już okna i drzwi oraz oczyszczono dużą część elewacji. Budynek numer 4 zachwyca nowym dachem z czerwonych dachówek. W tej części trwa też wymiana okien. W szóstce natomiast, gdzie znajduje się hala zegarowa, zostały oczyszczone tutejsze fasady. Wszystkie roboty zakończyć się mają tu wraz z końcem wakacji.

Remont starego dworca w Katowicach:

Pierwsi najemcy już są!

Firma Opal Maksimum szuka najemców, ale pierwsze umowy zostały już podpisane. Po remoncie mają tu być ulokowane biura, restauracje, kluby i puby.

Stary dworzec został sprzedany w licytacji komorniczej w 2015 r., za ponad 7 mln złotych. Kupiła go właśnie spółka Opal Maksimum z Katowic. Firma została właścicielem pawilonów dworca o numerach 2,4, 6 i 8. Pod tymi numerami mieści się największa, biurowa część budynku, oraz segment na rogu ul. Dworcowej i św. Jana.

Stary dworzec w Katowicach - wizualizacje:

wiz.: Opal Maksimum

Budynek dworca kolejowego w Katowicach wybudowany został w latach 50. XIX w. przy ulicy Dworcowej. Był kilkukrotnie przebudowywany (zwłaszcza na początku XX wieku w latach 1906-1908 i w latach 20.). Przez dziesięciolecia był najważniejszym obiektem kolejowym Górnego Śląska. Po II wojnie światowej okazał się za mały i podjęto decyzję o budowie nowego dworca, który został oddany do użytku w 1972 roku. 

Czytaj więcej