Czytasz: Klienci ogrzewający domy prądem wybiorą najkorzystniejszą ofertę

Klienci ogrzewający domy prądem wybiorą najkorzystniejszą ofertę

Grupa Tauron, która - podobnie jak inne koncerny energetyczne - przygotowuje tzw. ofertę antysmogową, zapewnia, że klienci ogrzewający domy i mieszkania prądem, będą mogli łatwo porównać nową ofertę z innymi taryfami, by wybrać najkorzystniejszą dla siebi

Wprowadzenie w początkach tego roku nowej, "antysmogowej", taryfy na energię elektryczną zapowiedział w grudniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z założeniami nowej oferty, w godzinach nocnych cena prądu ma być do 40 proc. niższa od podstawowej stawki dla gospodarstw domowych, co powinno być zachęcą to ogrzewania mieszkań i domów energią elektryczną, a tym samym przyczynić się do ograniczenia smogu.

 Resort energii szacował, że nowa taryfa może zmniejszyć łączne rachunki gospodarstw stosujących prąd do ogrzewania o ok. 20-25 proc. w stosunku do podstawowej taryfy. Później w prasie pojawiły się jednak wyliczenia, zgodnie z którymi w wielu przypadkach nowa oferta antysmogowa mogłaby być dla odbiorców mniej korzystna od innych taryf, oferowanych obecnie przez firmy energetyczne - chodzi o taryfy, które już dziś dają odbiorcom stosującym prąd m.in. do ogrzewania rozmaite obniżki w stosunku do podstawowych stawek.

 Działająca na południu Polski grupa Tauron, która jest największym krajowym dystrybutorem energii elektrycznej, poinformowała w czwartkowym komunikacie, iż swoją ofertę antysmogową, z energią tańszą w nocy o 40 proc., zamierza wprowadzić na rynek w ciągu najbliższych kilku tygodni. Przedstawiciele grupy potwierdzili, że firma ma ofertę dla osób ogrzewających domy prądem.

 "Tauron Sprzedaż ma bogatą ofertę dla osób ogrzewających mieszkania lub domy energią elektryczną. Dla wszystkich, którzy już z niej korzystają, zostaną przygotowane narzędzia, które umożliwią porównanie obecnych warunków z ofertą antysmogową i wybór najkorzystniejszej oferty z perspektywy klienta" - zapewnili w czwartek przedstawiciele Tauronu.

 Nowa oferta antysmogowa ma być przeznaczona dla klientów, którzy zdecydują się na wykorzystanie energii elektrycznej dla potrzeb ogrzewania gospodarstwa domowego oraz ładowania samochodów elektrycznych.

 W porównaniu do istniejących taryf wielostrefowych nowa oferta Tauronu ma wyróżniać się elastycznością - stawka dzienna ustalona będzie na poziomie taryfy G11 (w przypadku taryf wielostrefowych stawki w godzinach szczytu są wyższe, a poza szczytem - z reguły niższe), a specjalna stawka antysmogowa będzie o 40 proc. niższa od stawki G11 (tj. 146,70 zł za megawatogodzinę, wobec 244,50 zł stawki bazowej). Stawka Antysmogowa ma obowiązywać między 22. wieczorem a 6. rano i dotyczyć energii nadwyżkowej.

 "Celem wprowadzenia oferty antysmogowej jest wzrost konkurencyjności ogrzewania opartego na energii elektrycznej, a co za tym idzie ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania złej jakości paliwa w domowych piecach" - podał w czwartek Tauron, wpisując nową ofertę w prowadzony przez grupę kompleksowy program ”Oddychaj powietrzem”, skierowany na ograniczenie tzw. niskiej emisji i poprawę jakości powietrza.

 Jesienią ub. roku Tauron zorganizował pikniki ekologiczne w kilkunastu miejscowościach, podczas których dostępna była specjalna mobilna platforma, prezentująca różne sposoby ekologicznego ogrzewania pomieszczeń. Zainteresowanym udostępniano też tablety z programem umożliwiającym wyliczenie kosztów inwestycji dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta.

 Zgodnie z założeniami resortu energii, w nowej regulacji chodzi o wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat dla gospodarstw domowych w godzinach mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, tj. w nocy. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu, jak i dystrybucji. Nowa taryfa ma być w szczególności przeznaczona dla odbiorców ogrzewających domy energią elektryczną oraz odbiorców zużywających energię do ładowania samochodów elektrycznych. Większe zużycie energii w nocy ma złagodzić efekt tzw. dolin nocnych, które dla energetyki zawodowej w Polsce stanowi duży problem oraz ograniczyć konieczność modernizacji sieci.

(PAP)

Czytaj więcej