Czytasz: A może tak sylwester w Rzeszowie?
Będzie impreza na rynku, a także sylwester w teatrze.

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaprasza na koncert sylwestrowy pt. „We will rock you”.

Sylwester w Rzeszowie 2017/2018 na rynku

Podczas pierwszej części koncertu zaprezentowane zostaną największe, znane wszystkim rockowe przeboje. W koncercie zaśpiewają uczestnicy programu The Voice of Poland (członkowie grupy The VoiceSingers) oraz rzeszowscy wokaliści: Ernest Staniaszek, Jagoda Kret, Michał Grobelny, Dominika Kobiałka, Artur Bradliński i Krzysztof Chruściel. Akompaniował im będzie czteroosobowy zespół w składzie: Kuba Szturm - gitary, Tomek Drachus – instrumenty klawiszowe, Marcin Jadach - bas, Tomek Dominik – perkusja.

Podczas drugiej części koncertu usłyszymy LemON – czyli zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie – może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. Zespół został założony w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta.

Sylwester na Rynku w Rzeszowie - „WE WILL ROCK YOU” oraz Koncert zespołu Lemon

Sylwester 2017/2018 w Rzeszowie - program:

- godz. 21.00 - „We will rock you” – największe rockowe przeboje
- godz. 23.15 - koncert LemON – I część
- godz. 00.00 - pokaz sztucznych ogni i życzenia Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca
- godz. 00.15 - koncert LemON – II część.

Sylwester 2017/2018 w Rzeszowie poprowadzą Ilona Małek oraz Marcin Pawlak. Koncert sylwestrowy transmitowany będzie we fragmentach na antenie TVP Rzeszów.

Sylwester w Rzeszowie 2017/2018 w teatrze

Przedstawienie „Dybuk Rzeszowski” na podstawie dramatu Szymona An-skiego to propozycja rzeszowskiego Teatru Przedmieście na spędzenie Sylwestra i powitanie Nowego Roku.

Spektakl jest niezwykłą podróżą w poszukiwaniu świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej – tak o przedstawieniu mówi jego reżyserka i scenarzystka Aneta Adamska.

Jak wyjaśniła, tytułowy „dybuk” to w tradycji żydowskiej dusza zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. Dybukiem nazywane jest też samo zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby.

Reżyserka przypomniała, że dramat Szymona An-skiego „Dybuk” to jeden z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku. Powstał na podstawie doświadczeń autora z podróży, jego obserwacji i zasłyszanych opowieści.

„Nasz spektakl +Dybuk Rzeszowski+ to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem Szymona An-skiego” – zaznaczyła Adamska.

An-ski zorganizował w latach 1911-14 ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola, a w 1915 r. odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – ówczesnym typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską.

„Wspólnie z widzami wyruszamy w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…” – zachęcała reżyserka.

Teatr Przedmieście i pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. To teatr poszukujący. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Placówka jest głównym organizatorem wydarzenia naukowo-artystycznego „Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna”. Prowadzi też zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie).(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej