Czytasz: Światowy dzień ubogich w Katowicach: obiad dla potrzebujących, msza święta oraz koncert

Światowy dzień ubogich w Katowicach: obiad dla potrzebujących, msza święta oraz koncert

W niedzielę 18 listopada po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka

W niedzielę 18 listopada w godzinach 10.00 -15.30 na Pl. Szewczyka w Katowicach trwało świętowanie II Światowego Dnia Ubogich i I urodzin Zupy.

Dzisiaj można było m.in. spotkać się na obiedzie przy dźwiękach skrzypiec, skorzystać z różnych form wsparcia, a następnie wziąć udział we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Olszowskiego.

Specjalny namiot stanął na placu Szewczyka tuż obok dworca PKP.

– Stwierdziliśmy, że to doskonała okazja do wspólnego świętowania. Oczywiste było dla nas, że chcemy ten Dzień tworzyć z innymi, których łączy wspólny cel. Przez wielu pomysł został ciepło przyjęty. W przygotowania włączyło się m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Maltańska Służba Medyczna, Fundacja Futprints. Wspiera nas Miasto Katowice oraz Caritas. Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku nasze działania i zasięg będą jeszcze szersze – mówi Aleksandra Jańdziak z Zupy w Kato.

W przygotowaniach do wydarzenia trzeba się było zmierzyć także z nieprzychylnymi reakcjami.

- Często słyszeliśmy, że „nie teraz", „a po co?", „czy to się opłaca?". I dobrze, bo doświadczyliśmy tego samego, czego nasi ubodzy bracia doświadczają na co dzień. Doświadczyliśmy jednak również Ojcowskiej opieki i troski, miłości. To ona pokonywała lęk i otwierała nas na drugiego człowieka w reakcjach wielu naszych partnerów i dobrodziejów, którzy nas wspomogli – opisuje Wioletta Iwanicka-Richter z Zupy w Kato.

Patronat nad wydarzeniem sprawują abp Wiktor Skworc, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Radio eM.

Światowy dzień ubogich – program

Od godziny 10 była możliwość skorzystania z propozycji inicjatyw służących wsparciu osób w trudnej sytuacji życiowej. W trakcie spotkania pracownicy służby zdrowia przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy.

O godz. 11 odbył się koncert Jacka Pikuły i Adama Harazina. Po zakończeniu koncertu było słowo do ubogich i zaproszenie do wspólnego przemarszu do kościoła WNMP w Katowicach.

Wspólny obiad pod namiotem przy dźwiękach skrzypiec i utworach w wykonaniu Łukasza Krusza był zaplanowany na godzinę 12. Ostatnią atrakcją dzisiejszego dnia była msza pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Olszowskiego zakończona indywidualnym błogosławieństwem i wręczeniem prezentów ubogim. 

Czytaj więcej