Czytasz: Świat to nie jest tylko Europa
Pisarz i podróżnik, Tadeusz Biedzki, opowiada nam o fascynującej Afryce, wyprawach do Indonezji i swojej najnowszej książce „Ostatnie srebrniki”.

Co może spajać wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat z największymi współczesnymi zagrożeniami? Odpowiada Tadeusz Biedzki, dobrze znany ze swoich podróżniczych opowieści. Tym razem doświadczenie globtrotera postanowił przełożyć na intrygujące „Ostatnie srebrniki”, które właśnie trafiły do księgarń. 

O czym jest najnowsza książka Biedzkiego?

W tureckiej części Nikozji żona autora kupuje starą, drewnianą szkatułkę. Trzy miesiące później w kościele w Barcelonie zamordowany zostaje kapłan. Co łączy te dwa fakty? Jaki jest ich związek z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat w Jerozolimie? I dlaczego skutkują atakami terrorystycznymi we współczesnej Europie? Jaką rolę odgrywa w nich założona w 2012 roku w Hiszpanii organizacja Zakon Piłata i Judasza? Rozwiązanie tych zagadek okaże się śmiertelnie niebezpieczne.

- Ta historia zawiera w sobie 2 tys lat. Motywem przewodnim są srebrniki Judasza. To metal, a więc trwała materia, która przesypuje się przez historię. Za ich przyczyną dzieją się dziwne rzeczy. Postaci i fakty historyczne są prawdziwe. Podobnie jak ja i moja żona. Z tej książki można się uczyć historii. Są też wątki sensacyjne i kryminalne - mówi Tadeusz Biedzki.

Poznał prawdziwą Afrykę

Pierwsza książkę napisał jako 30-latek i dziennikarz. Potem zajął się biznesem. Naturalny był jednak powrót do jego największej pasji, czyli pisania. Do tego doszły podróże po Afryce.

- Porównałem to, co widzę z tym, co czytałem na temat Afryki. W książkach były totalne bzdury! Wtedy postanowiłem napisać swoją pierwszą książkę podróżniczą – mówi Tadeusz Biedzki, który zobaczył prawdziwą Afrykę, wciąż piękną, ale coraz mniej. Coraz bardziej straszną i fascynującą.

„Sen pod Baobabem” została uznana za Podróżniczą Książkę 2012 roku. To go zachęciło do kolejnych publikacji. „Zabawka Boga” była powieścią sensacyjno-kryminalną. - Od tego czasu zacząłem wiązać ze sobą te dwa tematy – podróże i historię – dodaje Biedzki. „W piekle eboli” była pierwszą na świecie reporterską relacją z wyprawy do ogarniętej epidemią eboli Afryki Zachodniej.

- To magiczny kontynent, na którym ludzie wierzą w cuda i duchy. Afryka to nie tylko Tunezja i Egipt, trzeba wejść w jej głąb, poznać ludzi. Świat to nie jest tylko Europa – mówi Biedzki.

Przecież może mieć dwie żony!

Pisarz w czasie swoich podróży pracuje i mieszka z ludźmi, podróżuje transportem publicznym z setką innych osób i ich zwierzętami. Nie pyta już, kiedy odjedzie autobus, wie, że w Afryce nie istnieje czas. Opowiada też o zabawnych sytuacjach, jakie go spotykają. Kiedy był w Afryce z żoną, podeszła do niego dziewczyna, która zapytała czy ją zabierze do Europy. Za chwilę zaproponowała małżeństwo. Kiedy Biedzki odpowiedział, że już ma żonę, niewzruszona dziewczyna powiedziała, "że to nie problem. Przecież może mieć dwie – białą i czarną".

W Papui poznał ludzi, którzy niczego nie rozumieli z naszego świata, którzy nie mieli pieniędzy. Potrafili za to złapać mysz i zjeść ją na poczekaniu. Widział kobiety karmiące piersią świnie.

- Najważniejsi byli spotkani ludzie. Szybko zdobywałem ich zaufanie i opowiadali mi o życiu. Pewien człowiek, któremu się nie wiodło, zobaczył w śnie, że powinien zabić swoją córkę. Kiedy to zrobił, zaczęło mu się powodzić – mówi pisarz. - Chcę opowiadać czytelnikom o świecie, jaki poznaję i jakiego doświadczam - dodaje. 

Kolejna książka Biedzkiego będzie o Indonezji. Potem autor znów wróci do swoich historycznych pasji.

***

Tadeusz Biedzki – urodził się w 1953 roku w Rudzie Śląskiej. Jest pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem – uznaje się go za jednego z najlepszych polskich znawców Afryki i Azji. Do tej pory wydał sześć książek, z których największy rozgłos zdobył reportaż „W piekle eboli”. Biedzki został za nią uhonorowany w 2016 roku Bursztynowym Motylem im. Arkadego Fiedlera. Autor jest również konsulem honorowym Republiki Łotewskiej w Katowicach.

Czytaj więcej