Czytasz: Strzeż się! Bielska drogówka ma laser

Strzeż się! Bielska drogówka ma laser

Rejestruje nie tylko szybkość pojazdu, lecz także jego obraz.

Bielscy policjanci z drogówki otrzymali laserowe urządzenie, które rejestruje nie tylko szybkość pojazdu, lecz także jego obraz. To nowy oręż do walki z kierowcami przekraczającymi prędkość – poinformowała w piątek rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.

- Główną zaletą urządzenia jest fakt, iż podczas pomiaru wykonywane jest zdjęcie z dokładnym wskazaniem mierzonego pojazdu. Eliminuje to wątpliwości, który samochód był przedmiotem pomiaru w sytuacji, gdy jedzie ich kilka obok siebie. Dowód w postaci zdjęcia rozwiewa wątpliwości co do prawidłowości i precyzji pomiaru – powiedziała Jurasz.

Rzeczniczka dodała, że urządzenie może ustawiać zbliżenie i ostrość na namierzany pojazd i utrzymywać optymalne warunki zapisu wideo w trakcie całego pomiaru.

- W ten sposób zarejestrowany może zostać także dowód innych wykroczeń, jak rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu lub jazda bez pasów bezpieczeństwa – dodała.

Jurasz powiedziała, że urządzenie pozwala też m.in. na jednoczesną kontrolę i zapis wykroczeń pojazdów różnych klas z różnymi ograniczeniami prędkości.

Policjantka dodała, że w ostatnich dniach policjanci testowali nowe urządzenie w rejonie przejść dla pieszych, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Posypały się mandaty.

W tym roku na bielskich drogach wydarzyło się już ich ponad 40. Zginęły trzy osoby, a 41 zostało rannych.(PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Karolina Wichowska

Czytaj więcej