Czytasz: "STOP rzezi dzików". W Katowicach będą protestować przeciwko odstrzałowi dzików

"STOP rzezi dzików". W Katowicach będą protestować przeciwko odstrzałowi dzików

12 stycznia ma się rozpocząć odstrzał dzików w Polsce. W całym kraju słychać głosy sprzeciwu.

Od kilku dni w mediach społecznościowych sporo... dzików. Pojawiły się m.in. na zdjęciach profilowych użytkowników, a także w informacjach udostępnianych na ich "tablicach".

Skąd ta sympatia i solidarność z dzikami? Wszystko za sprawą działań ministerstwa środowiska, które przekonuje myśliwych o konieczności zbiorowego odstrzału tych zwierząt. Powodem ma być minimalizacja ryzyka rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń. 

 Jedni szykują broń, drudzy – transparenty

Operacja odstrzału zwierzyny planowana jest na dni 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia br. Podczas, gdy myśliwi przygotowują się do odstrzału, w całym kraju trwają protesty przeciwko takim rozwiązaniom – mieszkańcy wychodzą na ulice, zaś w sieci trwa zbiórka podpisów pod petycjami mającymi na celu zablokowanie odstrzału tych zwierząt.

– Szanowny Panie Premierze, apeluję do Pana o uratowanie polskiej przyrody i natychmiastowe wstrzymanie masowych polowań na dziki. Za haniebny pomysł eksterminacji gatunku żądam także dymisji ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Podejmowane przez obu ministrów decyzje w zakresie walki z ASF przez masowy odstrzał dzików są skrajnie niemerytoryczne, sprzeczne z wiedzą naukową oraz z wynikami przeprowadzonych już odstrzałów. – czytamy w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Ekolodzy, obrońcy praw zwierząt, a także przeciwnicy odstrzału dzików podkreślają, że te działania są zabiegiem politycznym, a nie mającym zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. 

– Oficjalnym powodem tej masakry jest walka z ASF. Jednak wielokrotnie już specjaliści bili na alarm informując, że polowania na dziki przynoszą odwrotny skutek! Chorobę rozprzestrzenia człowiek. To nielegalny handel świniami. Niezgłaszanie weterynarzowi powiatowemu padłych świń, wyrzucanie, zakopywanie martwych zwierząt (dzik, który jest świetnym padlinożercą odszukuje i zjada zarażone mięso). To myśliwi roznoszą krew zwierząt, na samochodach, butach etc. Myśliwi/rolnicy zarażają zwierzęta hodowlane. 

STOP rzezi dzików. Protest w Katowicach

Do ogólnopolskich protestów dołączają także mieszkańcy Śląska. W czwartek, o godzinie 18:30 spotkają się na katowickim rynku.

– Musimy dotrzeć do polityków patrzących tylko jak najwięcej ugrać spełniając żądania rolników i myśliwskiego lobby. Te gierki nie tylko nie zatrzymają rozprzestrzeniania się ASF, ale będą kosztować życie ponad 200 tysięcy istot i zaburzenie całego ekosystemu w Polsce.
Zatrzymajmy razem tą rzeź! Bądźcie z nami w najbliższy czwartek o godzinie 18:30 na Rynku w Katowicach. – apeluje grupa Śląsk przeciw myśliwym.