Czytasz: Sosnowiec walczy ze szczurami. W humorystyczny sposób

Sosnowiec walczy ze szczurami. W humorystyczny sposób

- Nie pozwól, by Gang Szczurzaków opanował miasto - apelują władze Sosnowca. I pokazują animację w 3D.

Choć kampania jest całkiem zabawna, w całej sprawie nie ma nic do śmiechu. - To duży problem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży - mówi Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. O czy mowa? O szczurach, których populacja w mieście rośnie. Teraz Sosnowiec wypowiada gryzoniom wojnę.

Wcale nie pod śmietnikami, najwięcej gryzoni żeruje przy instalacjach sanitarnych

Wcześniej próbowano walczyć przy pomocy trutek. - Nie na wiele się to jednak zdało - przyznaje sosnowiecka spółka. Problemowi postanowiła się przyjrzeć. Okazało się, że najwięcej gryzoni żyje – nie jak sądzono – przy kontenerach ze śmieciami, ale wokół instalacji sanitarnych. Swoje siedliska mają przede wszystkich na tych osiedlach, gdzie jedzenie wyrzucane jest do toalety. - Nie dość, że takie zachowanie wiąże się z częstymi naprawami pozapychanych instalacji, to jeszcze w ten sposób regularnie dokarmiany szczury i zapraszamy je pod swoje domostwa – mówi Pochwalska. Dodaje: - Kiedy podliczyliśmy koszty napraw wynikające z faktu, że jedzenie ląduje w toalecie, okazało się, że najwyższy czas, by coś z tym zrobić - mówi prezes Sosnowieckich Wodociągów.

„Pod klatką 12 zawsze spuszczą ci kurczaka lub sos”

Jak zmienić przyzwyczajenia mieszkańców? Władze Sosnowca postanowiły, że skoro przyzwyczajenia rodzą się już w dzieciństwie, zacząć trzeba od tej właśnie grupy. W ten sposób narodził się „Gang Szczurzaków”. Animowane zwierzęta w spocie 3D mówią wprost: „dziękujemy, że nas dokarmiacie. Chętnie wprowadzimy się do was razem z bakteriami, wirusami i tasiemcami!”. Brązowy gryzoń przyznaje: „Pod klatką 12 zawsze spuszczą ci kurczaka lub sos”. Jego szary kolega dodaje: „A pod 48 pomidorówkę i kluski śląskie”.

Fot: gangszczurzakow.pl

Szczurzaki wcale nie są miłe

Spot ze szczurzakami emitowany będzie przed każdym seansem kinowym w sosnowieckiej Muzie. Jego bohaterowie już trafili na plakaty i naklejki. - Poprosiliśmy już spółki miejskie, by rozwiesiły apele o niedokarmianiu szczurzaków we wszystkich klatach schodowych - zaznacza Magdalena Pochwalska. Przyznaje, że szczurzaki w pewnym momencie tworzenia nowej kampanii informacyjnej, trzeba było… poprawić. - Wyszły zbyt sympatycznie - śmieje się Pochwalska. - A nie chcieliśmy przecież spowodować, że maluchy zamiast tępić gryzonie, będą je dokarmiać - dodaje.

Czytaj więcej