Czytasz: Prezydent Sosnowca pisze list do premier Szydło w sprawie rezydentów

Prezydent Sosnowca pisze list do premier Szydło w sprawie rezydentów

W Polsce na 1000 pacjentów przypada 2,2 lekarza. To najmniej w całej Unii Europejskiej! - Trzeba to zmienić – mówi prezydent Sosnowca i pisze list do rządu.

„Zmiana ustawy musi objąć wszystkie grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i musi zapewnić sprawiedliwy wzrost wynagrodzeń” - czytamy w liście-apelu, który w formie uchwały w czwartek przegłosowali sosnowieccy radni. Wspólnie z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim wyślą go teraz m.in. do premier Szydło, Ministrowa Zdrowia i Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

W szpitalach będą tylko chorzy. Personelu zabraknie

„W szeroko pojętej sferze medycznej potrzebne są systemowe rozwiązania, które sprawią, że nakłady na służbę zdrowia wzrosną w najbliższych latach do poziomu 6,8% PKB. Dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni na poziomie średniej europejskiej” - napisali w apelu sosnowieccy samorządowcy. Ostrzegają, że jeżeli nadal nie zostanie znowelizowana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących, zarówno zawody medyczne jak i niemedyczne, „to nie uda się rozwiązać problemu braku personelu”. Przypominają, że obecnie w Polsce na 1000 pacjentów przypada 2,2 lekarza. To najmniej w całej Unii Europejskiej!

Lekarz jak... sekretarka

Chęciński wspólnie z radnymi zwracają uwagę także na fakt obciążenia lekarzy stertą dokumentów do wypełnienia. „Ściągnięcie z barków lekarzy biurokratycznych obowiązków na pewno przyczyni się do zmniejszenia kolejek w placówkach”. „Wzywamy rząd do podjęcia działań skutkujących rozwiązaniem problemów w służbie zdrowia” - podsumowują apel sosnowieckie władze.

Przypomnijmy, lekarze-rezydenci protestują od niemal dwóch tygodni. Domagają się polepszenia warunków pracy i podwyżek.

CZYTAJ TAKŻE: POMOC W ŚWIĘTA?

Czytaj więcej