Czytasz: ArcelorMittal Poland zmodernizuje walcownię dawnej huty

ArcelorMittal Poland zmodernizuje walcownię dawnej huty

Przedsięwzięcie będzie podzielone na dwa etapy.

Kosztem prawie 120 mln zł koncern hutniczy ArcelorMittal Poland zmodernizuje walcownię walcówki w swoim sosnowieckim oddziale - dawnej Hucie Cedler. Inwestycja ma przede wszystkim podnieść jakość oferowanych przez hutę produktów.

Sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland zatrudnia 400 osób. Wytwarzana tu walcówka wykorzystywana jest do produkcji sprężyn, śrub, gwoździ i wkrętów, ale także wózków sklepowych, amortyzatorów i wycieraczek samochodowych, węży ogrodowych, siatek ogrodzeniowych czy wzmocnień opon.

Jak podał w poniedziałek koncern, w ostatnim czasie jego władze zadecydowały o gruntownej modernizacji walcowni w dawnej Hucie Cedler. Przedsięwzięcie będzie podzielone na dwa etapy: pierwszy zaplanowany jest na jesień przyszłego roku, natomiast druga część prac, która zwieńczy modernizację, nastąpi jesienią 2019 r.

Prace obejmą wymianę m.in. silników głównych i maszyn walcowniczych oraz systemu sterowania. Ma to poprawić niezawodność linii i zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkowania. Modyfikacja i wymiana niektórych części ma poprawić jakości oferowanych produktów i zwiększy prędkość walcowania do 100 m na sekundę. Tym samym moc produkcyjna zakładu zwiększy się z obecnych 700 tys. do 800 tys. ton rocznie.

- Inwestycja jest odpowiedzią na rosnący wśród naszych klientów popyt na wysokiej jakości wyroby wysoko przetworzone – wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar. Dodał, że spółka inwestuje w wyroby o wysokiej marży, także dlatego, iż może to pomóc jej w "przetrwaniu na rynku.

- Wejście w życie czwartej odsłony systemu EU ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2) stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Z koniecznością zakupu praw do emisji dwutlenku węgla muszą się liczyć nawet najefektywniejsze europejskie huty. Nowy kształt systemu nie gwarantuje nam porównywalnych warunków do prowadzenia działalności i mocno odbije się na strukturze kosztów europejskich producentów stali. Tych kosztów nie będą ponosić nasi konkurenci spoza UE – wyjaśnił Samaddar.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.

Obecnie firma prowadzi kilka inwestycji. W grudniu w dąbrowskim oddziale koncernu rozpoczyna pracę nowy konwertor - jedno z kluczowych urządzeń w procesie produkcji stali. Jesienią tego roku, kosztem ponad 100 mln zł, rozpoczęła się natomiast kompleksowa modernizacja systemu odpylania dąbrowskiej stalowni. Ponadto modernizowane są systemy odpylania dwóch taśm spiekalniczych, a działająca w pobliżu huty w Dąbrowie Górniczej elektrociepłownia Tameh (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i koncernu energetycznego Tauron) buduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin. Łączna wartość wszystkich tych przedsięwzięć przekracza 700 mln zł.

W ostatnim czasie koncern ArcelorMittal Poland potwierdził także, że planuje remont jednego z dwóch wielkich pieców w oddziale w Dąbrowie Górniczej, co przedłuży pracę tego urządzenia o kilka lat. Nie będzie to jednak generalny remont, co wzbudziło niepokój związkowców o miejsca pracy w hucie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób; kolejne ponad 3 tys. pracuje w spółkach zależnych. Firma produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Wartość dotychczasowych inwestycji AMP to ok. 6 mld zł. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w ubiegłym roku 56,8 mld dol., a łączna produkcja stali surowej w zakładach firmy zbliżyła się do 91 mln ton. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej