Czytasz: Afera śmieciowa! Odpady z Niemiec zwożono do Żor!

Afera śmieciowa! Odpady z Niemiec zwożono do Żor!

Sprawę śmieci wożonych tirami na Śląsk bada prokuratura.

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała samochód ciężarowy, którym z Niemiec przewożono 20 ton odpadów. Śmieci nie pierwszy raz trafić miały do Żor. Samochód zatrzymano do kontroli na autostradzie A4 w Gliwicach. Międzynarodowy transport odpadów z Niemiec do Polski wykonywał polski przewoźnik.

Jak informuje Marek Słomski, rzecznik prasowy gliwickiej policji, do zatrzymania doszło 25 września. Podczas kontroli inspektorzy wezwali na miejsce Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Po oględzinach stwierdzono, że do Polski trafiły śmieci wstępnie wysegregowane z odpadów zmieszanych.

Jak informuje Słomski, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał już decyzję o odesłaniu transportu z powrotem do Niemiec.

Jak się jednak okazuje, to nie pierwszy transport, który miał trafić do Żor. Tylko w lipcu tutejsi urzędnicy dostali sygnał o czterech takich ciężarówkach. Sprawę bada dział przestępstw gospodarczych z żorskiej policji i tutejsza prokuratura, do której zawiadomienia z Urzędu Miasta Żory wpłynęły wczoraj.

Przewoźnikowi za transport i nielegalne sprowadzanie śmieci grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

Do sprawy będziemy wracać.

Czytaj więcej