Czytasz: Ślązacy czytają komiksy!

Ślązacy czytają komiksy!

Kinga pracuje w komiksiarni od 10 lat. To dla niej taki mały fantasy-dom.

Komiksiarnia na Andrzeja to jedyny punkt w Katowicach z popularnymi opowieściami w obrazku. Początkowo Komiksiarnia miała swoją siedzibę w jednej z budek starego Dworca PKP w Katowicach. Z biegiem czasu siedziba sklepu przeniosła się do lokalu przy ulicy Andrzeja 7. To wyjątkowe miejsce, w którym każdy może poczuć się jak jeden z superbohaterów.

Sklep jest magiczny. Każdy komiks jest oryginalnie ofoliowany, skatalogowany, ułożony estetycznie na regałach sklepu. Przeglądanie komiksów przypomina wybór eksluzywnych katalogów, a nie - jak wydawać by się mogło - obrazkowych opowieści o superbohaterach z dalekiej Japonii, czy Ameryki.

- Komiksiarze lubią kupować egzemplarze gładkie, nie wygięte, z idealnymi krawędziami. To jest takie zboczenie. Komiksy muszą być idealne - tłumaczy Kinga Wrona.

Co ciekawe, komiksy japońskie czyta się od prawej do lewej, o czym - jako komiksowy laik - wcześniej nie wiedziałam.

źródło: culture.pl

160-letnia tradycja komiksów w Polsce

Tradycja komiksów w Polsce sięga 1859 roku. Wówczas pojawiły się pierwsze obrazki Franciszka Kostrzewskiego w Tygodniku Ilustrowanym.

- To były takie protokomiksy. Ogromną rolę w popularyzacji komiksów miał “Świat młodych” oraz “Relaks” - pisma młodzieżowe, które były popularne w latach 70. i 80. XX wieku - tłumaczy dr Matylda Sęk-Iwanek, kulturoznawca z Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Systemów Medialnych UŚ.

Komiksy na przestrzeni lat poruszały naprawdę szeroką tematykę.

- Komiksy są rewelacyjnym medium do opowiadania o wszystkim. Mamy na przykład komiksy reportażowe, obyczajowe, poruszające tematykę dorastania, miłosne np. Craiga Thompsona, Habibi, czy Blankets, podróżnicze np. Alfonsa Zapico, Dublińczyka, Cafe Budapeszt, rewelacyjne komiksy Willa Eisnera - wymienia kulturoznawca.

Kolorowe opowieści w obrazkach z biegiem czasu ewoluowały. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo ekranizacji komiksów, w szczególności z rodziny DC oraz Marvela. Jak zauważa dr Matylda Sęk-Iwanek, większość tych ekranizacji powstaje wyłącznie w celach komercyjnych. Ponadto, tego typu produkcje stanowią jedynie wycinek większej historii superbohaterów.

Co czytają Ślązacy?

Z obserwacji Kingi, pracownicy Komiksiarni, wynika, że komiksy kupuje każdy, kto lubi czytać. Ich obrazkowa natura sprawia, że są wyjątkową formą przekazu.

- Mamy komiksy wydane po polsku, ale także w oryginale, po japońsku. Teraz dużą popularnością cieszą się superbohaterowie - Marvel i DC rządzą. Serca komiksiarzy skradł Deadpool - dodaje Kinga.

Istnieją również komiksy poruszające tematykę Śląska. Jednym z nich jest “Słowacki”, opowiadający rozterki mieszkańców ulicy Juliusza Słowackiego w Katowicach.

Szerszy materiał na temat śląskich komiksów przeczytasz na naszym portalu w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej