Czytasz: Prezenty na Święta. Po śląsku

Prezenty na Święta. Po śląsku

Koszulki, filiżanki, pieczątki, ręcznik, szalik, a może czekoladki? Co podarować tym, którzy kochają Śląsk? Podpowiadamy.

Śląskie prezenty pod choinkę mają wzięcie

No i zaczęło się. Szaleństwo świątecznych zakupów trwa! Niech nie zwiedzie Was, że do Świąt jeszcze ponad miesiąc. Do Mikołajek zostały dwa tygodnie. - Ale już mamy świątecznych klientów, którzy rozglądają się za prezentami i szukają inspiracji. Chcą się rozeznać w tym, co nowego. Część z nich pewnie wkrótce wróci – mówi Dominik Tokarski z katowickiego Geszeftu. A nieraz zdarza się, że towar pojawia się nagle i znika szybko. Tak było ze śląskimi skarpetami w zeszłym roku. Rozeszły się jak świeże bułeczki.

Najlepsze pomysły na śląskie prezenty pod choinkę

Dlatego już teraz, specjalnie dla Was, prezentujemy pomysły na prezenty. Co je łączy? Śląsk. To rzeczy, które wzorem czy kształtem nawiązują do regionu. Albo takie, które narodziły się na Śląsku. Sprawdzą się dla młodszych i starszych, którzy kochają miejsce, w którym żyją.

Koszulki śląskie

Hitem są koszulki bawełniane, które powstały w koprodukcji Geszeftu i łódzkiego sklepu Pan tu nie stał. To nowość, na rynku pojawiły się dopiero dzisiaj. Dostaniemy wzór z Nikisza, Tauzena albo Spodek. Jest też szyb kopalni Boże Dary. Dla niej i dla niego.

Szalik z napisem „Katowice Pany” polubią kibice… stolicy Górnego Śląska. A ręcznik „Lato w Kato” sprawdzi się nie tylko w wakacje.

Spodek? Kopalnia? Śląskie motywy w prezentach na Boże Narodzenie

Pieczątki ze Spodkiem lub z szybem kopalni można przybić w ulubionych książkach. A jeśli już o książkach mowa, polecamy zwłaszcza te, o modernizmie na Śląsku i o Nowych Ślązakach, z którymi porozmawiała Zosia Oslislo-Piekarska. W zimowe wieczory lubimy zasiadać do lektury z kubkiem herbaty. A więc może porcelana? Z wzorem z Nikisza. Albo projektu Bogdana Kosaka, który mieszka i tworzy w Cieszynie. Jego ceramika jest biała, klasyczna i elegancka. A dla tych, którzy lubią maszkecić sprawdzi się kultowy już palec do robienia dziurek w kluskach śląskich od Saffy. A kto nie lubi gotować, może postawić na czekoladki od Zjedz sobie. Do wyboru bombonierki Katowice, Śląsk i - nowość - Polska. Warto dodać, że czekoladki w połowie są wegańskie.

Neon KATO

Duża torba KATO ucieszy tych, którzy lubią dźwigać. Zawsze sprawdzają się skarpetki, a jeśli przypominają o regionie to już lepiej być nie może. Pierścionek z węgla? To dla odważnych i stylowych pań. A może chcemy wystroić mieszkanie? Są drewniane zegary, betonowa doniczka i kula śniegowa z panoramą Katowic. A jeśli mamy większy budżet sprezentujmy neon – może być napisem KATO, albo tylko jedną literką. Są też plakaty. Dobrze prezentuje się na nich sfotografowany Drapacz Chmur.

Śląskie prezenty pod choinkę także dla dzieci

A teraz coś dla dzieci. Wycinanki Blokowice, z których zbudujemy całe Katowice. Albo śląska gra pamięciowa i kolorowanka. Wreszcie, drewniana zabawka w kształcie górnika i jego kobiety. Zwłaszcza, że przed Świętami i Mikołajem, będziemy obchodzić Barbórkę.

Czytaj więcej