Czytasz: Śląskie pomoże ofiarom nawałnic!

Śląskie pomoże ofiarom nawałnic!

Pół miliona złotych na pomoc poszkodowanym chce przeznaczyć Zarząd Województwa Śląskiego. Ale to nie jedyne wsparcie z naszego regionu.

Zarząd Województwa Śląskiego wystąpił do Sejmiku Województwa z inicjatywą pomocy gminom w województwie pomorskim poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach. Po uzgodnieniach z Zarządem Województwa Pomorskiego pomoc mają otrzymać Brusy i Sulęczyno.

- Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Tylko w gminie Brusy po nawałnicy z 11 sierpnia br. ok. 600 rodzin poniosło straty w swoich domach. Szkody głównie dotyczą zerwania dachów, konstrukcji dachowych z pokryciami, przewróconych kominów, zniszczonych stropów w wyniku zalania, zamoczonych ścian i podłóg. Do teraz kilkadziesiąt rodzin nie posiada prądu. Agregaty z kolei generują wysokie koszty zakupu paliwa.

Zadecydują radni

Aby pomoc została przekazana, wymagana jest akceptacja Sejmiku Województwa Śląskiego. W tym celu Zarząd przygotował na najbliższą sesję, która odbędzie się 28 sierpnia br., projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona udzielenie pomocy finansowej na łączna kwotę w wys. 500 tys. zł. na wsparcie osób i rodzin w gminach objętych pomocą. Największa pulę otrzymają najbardziej poszkodowane Brusy – 400 tys. zł, do Sulęczyna trafi 100 tys. zł.

pomagają też miasta 

Decyzje o pomocy poszkodowanym w nawałnicach deklarują także poszczególne samorządy. Rada miasta Częstochowy już zdecydowała o przekazaniu 50 tys. zł na likwidację skutków nawałnic, wichur, huraganów jakie dotknęły gminę Czersk. Podobną inicjatywę chcą podjąć niektóre śląskie miasta. W Rybniku radni mają przeznaczyć 100 tys. w czasie czwartkowej sesji. W Wodzisławiu Śląskim radni planują przeznaczyć  od 30 do 40 tys. zł w przyszłą środę. Za tydzień sesje odbędą się w Sosnowcu (100 tys. zł) i w Raciborzu (50 tys. zł). Dzień później w Chorzowie radni mają przekazać 50 tys. zł.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
2 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
2 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
5 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
6 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.