Czytasz: Odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie 3,8 mln zł kredytów

Odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie 3,8 mln zł kredytów

Na ławie oskarżonych zasiądą przedstawiciele kilku firm z Katowic i sąsiednich miejscowości.


Za wyłudzenie kredytów obrotowych na łączną kwotę 3,8 mln zł odpowie przed sądem pięć osób, oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Członkowie grupy uzyskiwali kredyty przedkładając w bankach sfałszowaną lub nierzetelną dokumentację.

O zamknięciu śledztwa w tej sprawie, prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, i skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, poinformowała w czwartek Monika Łata z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

 Na ławie oskarżonych zasiądą przedstawiciele kilku firm z Katowic i sąsiednich miejscowości. Według ustaleń śledztwa, przedkładali oni nierzetelną lub sfałszowaną dokumentację dotyczącą wyników prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi m.in. sprawozdania finansowe i deklaracje podatkowe CIT-8, zawyżające uzyskany przez spółki dochód. Chodziło o wykazanie ich zdolności kredytowej i w efekcie otrzymanie środków pieniężnych w postaci kredytów obrotowych. W ten sposób straty na łączną kwotę 3,8 mln zł poniosły dwa banki.

 „Oskarżeni w większości przyznali się do popełnienia stawianych im zarzutów” - poinformowała prok. Łata. Wobec podejrzanych w śledztwie zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju, a także zabezpieczenia w postaci ustanowienia hipotek na nieruchomościach na kwotę 104 tys. zł.

 Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. (PAP)

 autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
około 1 godziny temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
6 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
6 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.