Czytasz: Park Wodny Aquarion świętuje

Park Wodny Aquarion świętuje

Dwa miliony klientów żorskiego aquaparku w ciągu sześciu lat.

Dwa miliony klientów odwiedziło w ciągu minionych sześciu lat aquapark w Żorach na Śląsku. Park wodny jest jednym z ważniejszych elementów oferty rekreacyjno-turystycznej tego ok. 60-tysięcznego miasta, obok m.in. Westernowego Parku Rozrywki i unikatowego Muzeum Ognia.

fot. parkwodny.zory.pl

Park Wodny Aquarion jest zarządzany przez należącą do samorządu Żor spółkę Nowe Miasto. W jej gestii pozostaje również Westernowy Park Rozrywki Twinpigs wraz z hotelem Texas oraz centrum nauki i techniki Muzeum Ognia - jedyna tego typu placówka w Polsce.

Samorządowcy podkreślają, że miejskie atrakcje, reklamowane hasłem "Ogień, woda, Dziki Zachód", przyciągają klientów nie tylko z Żor i ich najbliższych okolic, ale także z innych części województwa. W ubiegłym roku do wszystkich żorskich atrakcji sprzedano blisko 600 tys. biletów - dziesięć razy więcej od liczby mieszkańców miasta.

Park Wodny Aquarion, który w środę gościł dwumilionowego klienta, często odwiedzają także - jak wynika z badań - mieszkańcy m.in. Jastrzębia–Zdroju, Rybnika oraz powiatów wodzisławskiego, pszczyńskiego, rybnickiego i mikołowskiego; aquapark stał się tym samym jedną z największych regionalnych atrakcji - średnio odwiedza go ponad 900 osób dziennie.

- To ogromny sukces dla pracowników nie tylko Aquarionu, ale całej spółki Nowe Miasto, że w ciągu sześciu lat udało się nam przyciągnąć tak dużą liczbę odwiedzających - oceniła w środę zarządzająca żorskim parkiem wodnym menedżerka Edyta Batko.

Obecny aquapark to dawna kryta pływania Zespołu Szkół Górniczych z lat 70. ub. wieku. Po remoncie w końcu lat 90., przez ponad 10 lat działał tam jedynie basen i siłownie. W 2010 r. zdecydowano o przebudowie i stworzeniu parku wodnego z prawdziwego zdarzenia - prace trwały półtora roku i pochłonęły 23,5 mln zł. Obiekt rozpoczął działalność w końcu stycznia 2012 r., a rok później kupiła go miejska spółka Nowe Miasto. Jej przedstawiciele podkreślają, że żorski aquapark przynosi zyski, co jest rzadkością w tego typu obiektach w Polsce, z których większość jest deficytowa.

- Nasz aquapark nie tylko nie przynosi strat, ale przy atrakcyjnej cenie biletu przynosi dochody, co stanowi ewenement w skali kraju. Staramy się stale poszerzać naszą ofertę, by zatrzymać tych, którzy już nas odwiedzili i przyciągnąć nowych klientów - wskazał prezes spółki Nowe Miasto Arkadiusz Tomaszewski, oceniając, że park wodny zyskał na atrakcyjności przy okazji ostatniej modernizacji strefy saun, systemu obsługi klienta, systemu szafek oraz powstaniu bistro.

Dwumilionową klientką aquaparku została w środę Karolina Sitek z Jastrzębia–Zdroju, która przyjechała na basen z dwiema córkami, Dominiką i Aleksandrą. Jubileuszowa klientka otrzymała upominki, w tym zaproszenia do innych żorskich atrakcji: Muzeum Ognia i Westernowego Parku Rozrywki Twinpigs, a także voucher do zlokalizowanej tam restauracji.

Park Wodny Aquarion dysponuje basenem sportowym oraz częścią rekreacyjną z drugim basenem, brodzikiem, zjeżdżalniami, saunami, jacuzzi i wieloma innymi atrakcjami. Obsługa obiektu prowadzi m.in. gimnastykę dla seniorów, kursy pływania czy zajęcia aqua-aerobiku.

Samorządowa spółka Nowe Miasto powstała w sierpniu 2009 r. Jej powołanie wynikło z potrzeby utworzenia w mieście podmiotu odpowiedzialnego za rozwój przedsiębiorczości związanej z branżą turystyczną i rekreacyjną, a także zwiększenia atrakcyjności Żor zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców mogących prowadzić w mieście działalność gospodarczą.

Nazwa spółki - Nowe Miasto - nawiązuje do hasła „Nowe Czasy – Nowa Droga”, które jest motywem przewodnim Strategii Rozwoju Miasta Żory. Spółka działa też w branży nieruchomości, oferując działki budowlane, usługowe oraz inwestycyjne w Żorach. Właścicielem wszystkich udziałów spółki jest miejscowy samorząd; spółka zatrudnia ponad 200 osób. Spółka jest również właścicielem karuzeli „Żorzanka”, która znajduje się na żorskim rynku.

Największą, obok aquaparku, miejską atrakcję - Westernowy Park Rozrywki - odwiedziło w ub. roku ok. 150 tys. osób. Część z nich zdecydowała się skorzystać także z zewnętrznej restauracji tego obiektu i pobliskiego Hotelu Texas, gdzie sporym wzięciem cieszyły się noclegi w pokojach stylizowanych na więzienne cele, z których korzystały grupy zorganizowane. W sezonie wiosenno-letnim dzienna frekwencja w parku sięgała 1,5 tys. osób.; rekordem było 4,7 tys. odwiedzających w ciągu jednego dnia. Wśród klientów są m.in. turyści z Czech, Niemiec i Austrii.

Westernowy Park Rozrywki Twinpigs rozbudowuje się - w minionym sezonie pojawił się pozwalający na wirtualną podróż podwodną Batyskaf, kolejka wąskotorowa oraz parki: linowy i gier kreatywnych.

- Nasze najbliższe plany to przede wszystkim powiększenie terenu parku i stworzenie w nim rodzinnego parku linowego oraz Małego Zoo. Poza tym w planach są również strzelnica Wild West stworzona w technologii rzeczywistości rozszerzonej i tunel czasu na trasie kolejki wąskotorowej. Zostanie też rozbudowany park linowy dla dzieci, gdzie powstaną domki edukacyjne - zapowiedział prezes.

- Ważnym elementem rozwoju Twinpigs są działania proekologiczne. Zaliczyć do nich można budowę stacji ładowania pojazdów, biogazownię oraz panele fotowoltaiczne, które pokryją zadaszenie parkingu przed Miasteczkiem Westernowym Twinpigs - dodał Tomaszewski.

Żorską ofertę turystyczną uzupełnia centrum nauki i techniki Muzeum Ognia, którego ekspozycja dotyczy energii i ognia od czasów najdawniejszych do współczesnych. Inspiracją do powstania muzeum były tragiczne wydarzenia z 1702 r., kiedy szalejący pożar strawił znaczną część ówczesnych Żor. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Bożena Dymkowska

Czytaj więcej