Czytasz: Śląskie: 9 tys. odbiorców bez prądu po orkanie Ksawery

Śląskie: 9 tys. odbiorców bez prądu po orkanie Ksawery

W okolicach Zawiercia na linię energetyczną runęło w jednym momencie 30 drzew!

Bez zasilania pozostaje w woj. śląskim jeszcze 9 tys. odbiorców - informują służby wojewody śląskiego. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych może potrwać do późnych godzin wieczornych, natomiast uszkodzenia na niskim napięciu będą jeszcze usuwane w sobotę.


Jak podała spółka Tauron Dystrybucja, w terenie pracowało dziś ponad 1600 energetyków, którzy z użyciem sprzętu ciężkiego usuwali awarie. Sytuacja jest trudna.

W okolicach Zawiercia na linię energetyczną runęło w jednym momencie 30 drzew. Jest wiele złamanych i powalonych słupów oraz zerwanych przewodów elektrycznych.
W godzinach porannych wystartowały także specjalistyczne helikoptery, których zadaniem, były obloty linii energetycznych. Dzięki temu energetycy byli w stanie szybciej oszacować straty i usunąć awarie w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od głównych traktów komunikacyjnych.


W całym regionie wiatr uszkodził ponad 40 budynków mieszkalnych, z pięciu zrywając dachy. Ucierpiało też 18 budynków gospodarczych.

Strażacy interweniowali ponad 1680 razy, w piątek po południu pracowali jeszcze w 96 miejscach. Najwięcej interwencji mieli w powiatach: częstochowskim, cieszyńskim, kłobuckim, a także w Gliwicach, Katowicach i Tarnowskich Górach.

 Wichura zerwała w Śląskiem 74 linie energetyczne. W kulminacyjnej chwili - ok. północy - prądu było pozbawionych 104 tys. odbiorców, rano ta liczba spadła do 31 tys., a wieczorem – do 9 tys. klientów.

POCZYTAJ WIĘCEJ O