Czytasz: Minister beszta wojewodę i Ślązaków. Żąda miejsca na nowe kopalnie

Minister beszta wojewodę i Ślązaków. Żąda miejsca na nowe kopalnie

Krzysztof Tchórzewski mówi, że polski rząd przekonał Brukselę, że poziom wydobycia nie spadnie do 2050 roku. Tymczasem nie ma miejsca, w którym można by postawić nowe kopalnie.

Krzysztof Tchórzewski mówi, że polski rząd przekonał Brukselę, że poziom wydobycia nie spadnie do 2050 roku. Tymczasem nie ma miejsca, w którym można by postawić nowe kopalnie. 

- Ja wyjdę na głupka, jeśli tak się stanie. Nie chcę na to pozwolić. Ja chcę panie wojewodo i wszyscy radni mieć dwa miejsca na dobry węgiel i dobre kopalnie. Dzisiaj nic na Śląsku nie ma. Jako społeczność Śląska na to pozwoliliście!

 

Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego jedyną przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przestrzennego śląskich miast.

- Co mamy na Śląsku? Plan zagospodarowania przeznacza pod budowę willi miejsc, gdzie można wydobywać węgiel. To niefrasobliwość samorządów Śląska! Kto na to zezwala? Kto jest w tych radach gmin, powiatów, sejmiku województwa śląskiego? Jak tak można!? Co robią wasi przedstawiciele? Nic się nie dzieje! przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przestrzennego śląskich miast.

Żadna uchwała, która zabiera węgiel górnikom, pod te małe satysfakcje nie została cofnięta - mówi minister do wojewody - Proszę wyciągać wnioski, proszę dokonać przeglądu. Trzeba odkręcić sprawę tego co się dzieje na Śląsku antygórniczego. Nie możecie chować głowy w piasek. Wszyscy!

Przyszłość jest obiecująca. Dzięki budowie elektrowni węglowych jest zbyt na wydobywany węgiel. Wymaga to jednak inwestycji w nowe ściany wydobywcze i budowę nowych kopalń. 

Krzysztof Tchórzewski mówi, że polski rząd przekonał Brukselę, że poziom wydobycia nie spadnie do 2050 roku. Tymczasem nie ma miejsca, w którym można by postawić nowe kopalnie. - Ja wyjdę na głupka, jeśli tak się stanie. Nie chcę na to pozwolić. Ja chcę panie wojewodo i wszyscy radni mieć dwa miejsca na dobry węgiel i dobre kopalnie. Dzisiaj nic na Śląsku nie ma. Jako społeczność Śląska na to pozwoliliście!

Czytaj więcej