Czytasz: Sierp i młot w polskim paszporcie?

Sierp i młot w polskim paszporcie?

01:24
Aż trudno uwierzyć, że rząd, który z taką zaciekłością chce usunąć z przestrzeni publicznej wszelkie skojarzenia z komunizmem wystawia taką propozycję!

Wkrótce pamięć o gen. Jerzym Ziętku ma zniknąć na dobre, ale propagandowy pomnik z czasów Polski Ludowej został wybrany jako symbol odzyskania przez Polskę niepodległości. W paszporcie szykowanym na ten jubileusz ma się pojawić monument z... komunistycznym symbolem sierpa i młota!

ZAPROJEKTUJ PASZPORT

Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego zaprojektowaniu. Na specjalnej stronie uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji można głosować na osoby, wydarzenia, miejsca oraz symbole, zdaniem ministerstwa, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Sześć z najwyższą ilością głosów trafi do nowej książeczki paszportowej.

- Zaprojektuj z nami polski paszport. Twój ulubiony motyw może się znaleźć w nowym paszporcie - zachęca ministerstwo.

Jedną z propozycji jest „Pomnik powstań śląskich”. Jednak nie ten, który większości osób przychodzi na myśl jako pierwszy. Nie chodzi o katowicki Pomnik Powstańców Śląskich, a o monumentalną budowlę na Górze św. Anny. To odsłonięty uroczyście w 1955 roku pomnik Czynu Powstańczego.

PRL-OWSKI POMNIK

Jego nazwa powinna dać do myślenia. W okresie Polski Ludowej pobliski amfiteatr był miejscem masowych uroczystości podkreślających polskość Górnego Śląska. Monumentalna budowla zaprojektowana przez Xawerego Dunikowskiego stanęła jako odpowiedź na niemieckie mauzoleum ku czci Niemców poległych w bitwie o Górę Świętej Anny w czasie III Powstania Śląskiego.

Mauzoleum zostało wysadzone w 1945 roku. Miała je zniszczyć miejscowa ludność w odwecie na Niemcach. Prawdopodobnie jednak to wersja dla celów propagandowych przedstawiana przez ówczesnego wicewojewodę… Jerzego Ziętka.

Notka na stronie ministerstwa uwzględnia tylko pewne fakty. Jest nawet częściowy opis wyglądu pomnika:

Pomnik Czynu Powstańczego składa się z czterech połączonych pylonów. Wewnątrz pomnika umiejscowiony jest znicz. Na ścianach pylonów znajdują się cztery rzeźby: górnika, rolnika, hutnika oraz Ślązaczki z dzieckiem na ręku.

źródło: zaprojektujpaszport.gov.pl

SIERP I MŁOT NA SZTANDARACH

Przemilczano jednak co znajduje się na elewacji. Są wojownicy z napisem Niemcza 950; są powstańcy śląscy gotowi do walki; są protestujący śląscy robotnicy. Jest też strajk szkolny z 1934 roku i gwałty germańskie na ludności Śląska. Uwieczniono także międzynarodową manifestację na rzecz pokoju na świecie. Kluczowym elementem tego pomnika są górujące flagi Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Polskie Wojsko na sztandarze ma orła bez korony. A Armia Czerwona? Sierp i młot!

Na ten i pozostałe motywy można głosować do 10 września. W czasie pisania tego artykułu motyw 12., czyli pomnik na Górze św. Anny, poparło ponad 30 tys. osób.

 

Czytaj więcej